Hasiči bojujú v Kalifornii s najväčším tohtoročným lesným požiarom, guvernér vyhlásil stav núdze (video+foto)

1. augusta 2022

1.8.2022 (Webnoviny.sk) – Hasiči v Kalifornii bojujú s najväčším tohtoročným lesným požiarom, ktorý sa na severe štátu za dva dni rozšíril na 207 kilometrov štvorcových. Takzvaný McKinney Fire nekontrolovateľne horí v severokalifornskom Národnom lese Klamath a úrady sa obávajú očakávaných búrok, ktoré by za suchých a horúcich podmienok mohli spôsobiť väčšie škody.

Stav núdze

Oheň zatiaľ nie je vôbec pod kontrolou, informoval v nedeľu v noci úrad šerifa okresu Siskiyou. Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom pre McKinney Fire vyhlásil stav núdze. Úrady tiež nariadili evakuáciu pre zhruba 2 000 obyvateľov oblasti okolo mesta Yreka a aj turistom nariadili, aby sa vrátili z lesa do najbližšieho mesta.

Viacero požiarov

Suchom sužovaná Kalifornia čelí v súčasnosti viacerým požiarom. Západne od McKinney Fire v sobotu blesk spôsobil požiar, ktorý podľa hovorkyne lesnej služby Adrienne Freeman ohrozoval mestečko Seiad.

Juhozápadne od veľkého požiaru zas horí ďalší, pre ktorý v nedeľu podľa hovorkyne úradu šerifa okresu Siskiyou Courtney Kreider nariadili evakuáciu zhruba 500 domov.

Požiare v ďalších štátoch

Požiare pritom trápia aj ďalšie americké štáty. V severozápadnej Montane sa požiar na lúkach pri meste Elmo rozrástol na zhruba 44 kilometrov štvorcových a postúpil do lesa. V Idahu takzvaný Moose Fire v národnom lese Salmon-Challis pohltil už viac ako 196 kilometrov štvorcových lesnatej pôdy pri meste Salmon a v nedeľu bol pod kontrolou len z 21 percent.

V severnom Texase sa hasiči pokúšajú už dva týždne uhasiť Chalk Mountain Fire, ktorý je na viac ako 27 kilometroch štvorcových územia a je pod kontrolou z 83 percent. Výstraha stále platí aj na havajskom Maui, kde je požiar krovia už takmer celý pod kontrolou.

Viac k témam: Lesný požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Hasiči bojujú v Kalifornii s najväčším tohtoročným lesným požiarom, guvernér vyhlásil stav núdze (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*