Horúca správa! Slovensko otvorí školy cez letné prázdniny, minister prezradil porobnosti

11. mája 2020

Minister školstva Branislav Gröhling informoval verejnosť o otvorení letných škôl na Slovensku.

Slovenskí žiaci sa budú môcť vrátiť do školských lavíc ešte pred septembrom. Minister školstva totiž predstavil systém tvorenia letných škôl. Tie však budú dobrovoľné zo strany škôl a zriaďovateľov, ale aj zo strany rodičov a detí. Nebudú teda otvorené všetky.

„Chceme ich ponúknuť pre rodičov a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo pre tých, ktorí pociťujú, že v týchto mesiacoch nemali plnohodnotné vzdelávanie a mohla by nejakým spôsobom nastať nerovnosť kvality vzdelávania,“ vysvetlil Gröhling.

Tieto letné školy by mali fungovať každé letné prázdniny. Ich princíp fungovania ale nebude postavený primárne na sedení v laviciach. „Sme si vedomí, že školy nie sú na to vybavené, aby v nich v júli a v auguste akýmkoľvek spôsobom prebiehalo vyučovanie alebo stretávanie sa, či už je to po stránke klimatizácie, vybavenia alebo personálneho zabezpečenia,“ poznamenal minister.

Zomrel nekompromisný obranca, ktorý dával radosť. Má jediný titul Anglicka z majstrovstiev sveta

11.7.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 85 rokov v piatok skonal niekdajší anglický futbalista Jack Charlton. Nekompromisný stredný obranca, ktorého najväčším hráčskym úspecho...

S podobnými vyhláseniami sa len málokedy zhoduje aj premiér Igor Matovič. Ten však cez víkend pripustil, že deti by mohli mať počas letných prázdnin možnosť aspoň mesiac chodiť do škôl a dobehnúť zameškané učivo. Vysvetlil, že ak to umožní situácia a čísla budú naďalej priaznivé, bolo by to v prospech detí.

Daj vedieť svojím priateľom

59 komentárov na “Horúca správa! Slovensko otvorí školy cez letné prázdniny, minister prezradil porobnosti

 • ANDREA píše:

  Dobrý den ? mám aj ja názor na toto ?aj my máme narok na odpočinok ….pametám si minulý rok v lete v júni sme v škole nemohli vydržať lebo také bolo teplo a ani učiteľia to nevládzu museli sme mať skráťené hodiny kvôli teplu ?takže som zvedavá v júli alebo v auguste ako vydržíme keď bude viac ako 35 stupňe v školskych laviciach s rúškami a 3 metrovím odstupom keď lavici sedíme dvaja a ešte ktomu chodíme s autobusom tak sme už kludne mohli chodiť cez Virus! Môže príst aj druhá vlna aj nato treba myslieť kvôli školám môžu byť ovela viac ako su doteraz ?bude najlepšie keď si budeme robit domáce ako doteraz cez edu page ?

 • Erika píše:

  Určite bi som v lete nedavala deti do školi deti určite nebudu mať cely čas ruško je to somarina.ja by som ich dala až v septembri nech už prestane vlada stale špekulovať a nech porozmišľaju ako vidržia deti z ruškami.

 • Linda píše:

  Ja by som v tom urobila kompromis. Trebars ako v Cesku rozdeliť deti na dve skupiny. Krátky a dlhý týždeň. Cize jedna skupina 10-15 detí max by chodilo po, stre, pia…na 4 hodiny napr.od 8:00-12:00 ta druhá by prisla utorok a štvrtok casovo tak isto a další týždeň by sa to prehodilo… Tym pádom by sa vyhovelo aj mtkam co si potrebujú nieco vybaviť, aj detom lebo doobeda snat nebude 35 stupňov…a ani vela ziakov na miete…kedze polovica triedy bude doma… samozrejme prestavky len kratke a si myslím ze 4 hodiny by deti zvládli

 • Bohuš píše:

  Všetci hovoríte o deťoch, o čo tu ide sú OČR, keď pôjdu deti do školy OČR nedostanete, štát ušetrí a vy zaplatíte odvody. A čo sa týka internetu mám 3 školopovinné deti bývame na samote mimo signál. Kupil som mobilný internet a každý deň chodíme 4 km do signálu na edupage stiahnuť úlohy , poslať odpovede, výsledky a na zoome. A poniektorí mi závidia ako je mi dobre na OČR.

 • Peter píše:

  Podľa mňa by školstvo ak chce dobrovoľne či povinné učenie na školách alebo otvorenie škôlok malo by najprv zabezpečiť klimatizáciu pre všetky školy a škôlky keď pár krát vyhlásilo že sa stará o vzdelávanie žiakov a chce aby sa zdeľavali či dobrovoľne alebo povine tak by mal toto urobiť ale nespravý to lebo povie že na to nie sú peniaze ale potom sa nemôže čudovať že mu počas letných prázdnin nik nepríde do škôl a škôlok bez klimatizácie to žiadny žiak nevydrží sedieť 5 niektorých prípadoch 8hod. v triede.

 • Lucia píše:

  Je nefer hádzať matky do jedného vreca že sú neschopné. Mnohým ide o prácu alebo si ju potrebujú nájsť a nemajú kde deti dat. Sú matky aj doma ale tiež je blbé keď potrebujú ísť teraz nakúpiť, do lekára, či vybaviť na úrad a nema deti kde dat. Áno, väčšie ostanú trochu sami, ale predskolaci? Sú aj handikapovane deti, hyperaktivne alebo autisticje a pre ženy je to drina byť na nohách 24hod kolo takých deti. Nie každé sa dobre učí trebárs. A v neposlednom rade kde je psychohygiena? A potom sa čudujeme že ženy končia na antidepresivach a nie je ich málo.

 • Jennifer píše:

  Škola cez letné prázdniny je iba pre deti ktoré majú neschopné mamičky a nevedia vlastným deťom navariť. Ja mám 2 dcéry a učia sa výborne ( kontrolujem ich). Takáto škola by bola pre deti super. Je to aj veľmi dobré v tom že tie deti si úlohy môžu spraviť kedy len chcú a nemusia sedieť v škole. A majú aj omnoho viac času na svojich súrodencov a domácich miláčikov. Takáto škola by mohla pokračovať aj naďalej.

 • Patrik píše:

  Keby štát riadne prispieval na školstvo a snažil sa ho podporovať, tak prečo nie? Keby mali školy klimatizáciu a poriadne vybavenie tak kľudne nech deti chodia aj celé leto do školy. Dostávajú síce nejaké úlohy aj teraz, ale netvárme sa že je to nezvládnuteľné. Všetko sa robí doma s pomocou internetu a rodičov. Online písomky vôbec neoverujú vedomosti detí ale skôr obsah ich zošita či informácie z Wikipédie. Deti sa musia riadne učiť v školách, už takto je to dosť veľký výpadok. Po 1/2 roku bez školy sa im bude veľmi ťažko zvykať naspäť.
  Ale poslať deti do horúčav do škôl s rúškami na ústach? Určite nie. Najprv treba zmodernizovať školy a potom môže vláda vymýšľať bludy ako toto.

 • Petra píše:

  Súhlasím, nech sa konečne školy a škôlky otvoria. Deti aspoň ako tak dobehnu zameškané. Rodičia nikdy deti tak doma nenaučia ako učitelia v škole. A zase poniektorí rodičia potrebujú konečne do prace. Korona je nafúknuta už neskutočne a už by malo byt všetko povolené bez obmedzení, minimálne od júla!!!!!!!!

 • Jana Jakubovičová píše:

  Dobrý deň. Vôbec nesúhlasim s otváraním škôl. Som matkou 8 ročnej dcéry a aj zd. sestra. Podľa mňa je to nezodpovedné a hlavne nefér voči matkam a deťom. Nikde Vás nepustia bez toho, aby ste dodržali prísne hygienické pravidlá. Vysvetlí mi niekto, ako dieťa 5,6,7,8…ročné budú toto dodržiavať? Dezinfekcia, rúška a dotoho možné 35 stupňové teploty. Odrazu nebude dôležité dodržiavať 2 metrové rozostupy? Jednoducho robia z detí pokusných králikov. A matky? Štát ich oberie aj o to málo, čo teraz dostávajú. Lebo, ktori zamestnávateľ zoberie mamičku do práce na 4 hodiny? Lebo logicky mi z tohi vyplýva, že obedy a družiny ešte nebudú možné spustiť. Podľa mňa je toto len čistý výkrik do tmy. Lebo nemá to ani hlavy-ani päty.

 • Alena hanulakova píše:

  Ľutujem rodičov, ktorí musia ísť pracovať a nemajú škôlku. Ale bojím sa, že hlavne prídu deti, ktorých mamy majú nervy nadranc aj keď sú na materskej dovolenke s menším dieťaťom . Kto potom rozhodne, že najskôr by mali ísť do MŠ hlavne predškoláci a potom deti pracujúcich rodičov, keď všetko je diskriminácia. Sedliacky rozum už dávno neplatí.

 • Mishel :) píše:

  Komentár určený pre Jerry:Choďte si to skúsiť ake je to sedieť v škole 5 a viac hodin,sadnite si ku oknu v 35stupňoch nech na vás praží slnko seďte tam 5 hodí a potom povedzte aké to bolo,v práci aspoň máte klimatizáciu alebo ventilátor ale v niektorých školách na to nie sú peniaze.V niektorých triedach alebo školách dokonca nie sú ani žalúzie alebo závesi.

 • Andrea S píše:

  Dobrý deň prajem. Asi žijem na inej planéte, ale nikto tu nepíše o tom, že corona je ešte stále tu a keď sa deti pošlú do škôl zas tam bude riziko ochorenia a prenosu komplet do rodín. Ja tomu vôbec nerozumiem. Či si myslia že deti vedia dodržiavať hygienické návyky tak ako dospelý ľudia? Toto celé je na hlavu postavené. A nechápem že niektoré mami by ich aj pustili. Prácu si najdem keď bude treba, ale dieťa nie, ked by sa niečo stalo.

 • Mishel Štefková píše:

  Súhlasím so všetkými ktorý sú proti niektoré deti sa poctivo učia cez edupage a pracujú s učiteľmi cez online hodiny učím sa od 8:00 do 12:00 plus nijaké minúti a je to horšie ako sedieť 5 hodín v škole žiaci by si mohli aspoň počas letných prázdnin oddýchnuť.Neviem si predstaviť ako budeme v škole bez klimatizácie sedieť s rúškami v horúčavách.A vôbec ako budú vyzerať prestávky.??

 • Lucia píše:

  Ja som za, nech sa otvoria kto chce nech dá kto nechce, nemusi, je to jasné. Neviem ale v mojom okolí nepoznám nikoho kto by chcel mať deti vkuse doma. V našej škôlke sa rodičia stále pýtajú kedy sa už otvorí lebo veľa matiek už nemôžu byť kvôli práci doma, hrozí im vyhadzov a tie co prišli o prácu si potrebujú v pokoji bez deti po vybavovať rôzne iné veci. A okrem toho nech mi nikto nevrav že im deti neleží cez hlavu a vkuse im robíte program a zabávate? Pochybujem… Ja mam doma 2rocne a 5 ročne a škôlka chyba, je to fuška byť s nimi vkuse zatvorená a ten menší obdobie vzdoru a väčšia kolo neho nič nemôže poriadne sa hrať. Je to aj o nervoch nech mi nikto nehovorí. Taky je aj názor matiek v mojom okolí.

 • Dušan píše:

  Tak ako načo sme sa potom cely ten čas učili chodili na online hodiny písali si poznámky od rana do tej 3 keď sa mame aj tak vrátiť do škôl ? Najprv že nikto už nepojde do škôl zrušia sa maturity monitor a neviem čo všetko a zrazu keď sa to už trocha zlepšuje cela táto situácia tak sa mame vrátiť do škôl ? Je to choré aj keď dobrovoľne. Myslite si že kolky sa „dobrovoľne” vrátia do škôl lebo mam pocit že nikto a aj keď tam niekto pôjde tak len preto lebo rodičia musia ísť do prace ale to sa dá tiež nejako vybaviť a nie potom mat všelijaké choroby aj vyrášky po tvári lebo budeme nosiť rúška v + 30-35°C

 • Vikuša píše:

  Neni to dobri nápad mám len 13 rokov a pisem tu pretože sa mi to ani kus nepáči
  Súhlasím nastúpiť do školy septembri
  Ale cez letné prázdniny? Prosím vás
  Vtedy si máme konečne oddýchnuť od školy
  Byt z rodinov a z priateľmi a nie chodiť do školy
  To sme rovno mohli chodiť do školy už aj cez Coronu ale fakt nesúhlasím stym že by sme mali ísť do školy cez leto
  Však predca tie deti chcú konečne oddych a užiť si prázdniny tak ako sa patria!
  Najlepšie by bolo nastúpiť len predca v tom septembri
  Dakujem že som sa mohla vyjadrit❤️

 • Alah Akbar píše:

  Otvárať školy by ste chceli,do skoly budeme chodiť na 40 stupňov

 • Majky píše:

  Male deti chcu posadit do skoly, aj ked dobrovolne a 18 rocny maturanti nevedeli zvladnut jeden den s ruskou na maturitach. Cele opačne. A tie ocr co davaju ludom, ved to im len davaju späť ich peniaze,aj to len zlomok.. ja cakam este na marcovu ocr. Dieta dam do skoly az v septembri aj keby co bolo.

 • Katarína píše:

  Drvivá väčšina komentujúcich sa zase neunúvala článok ani len rozkliknúť, nie to ešte prečítať. Je to pre deti, ktoré doteraz nemali možnosť sa vzdelávať. A nie, nehovorí sa o neprispôsobivých spoluobčanoch, lebo verte, či nie, stále medzi nami žijú rodiny, ktoré nemajú doma počítač alebo internetové pripojenie. Ťažké pochopiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*