Izrael prehlbuje operáciu v meste Gaza, tisícky Palestínčanov čelia ďalšiemu vysídľovaniu 

8. júla 2024

8.7.2024 (SITA.sk) – Izraelská armáda prehĺbila operáciu v meste Gaza, ktorej cieľom je podľa nej eliminovať militantov. Z najväčšieho mesta v Pásme Gazy, ktoré už zničili prvé týždne vojny, tak znova utekajú tisícky Palestínčanov.

Nariadili evakuáciu

Operácia vo východnej časti mesta Gaza rozširuje angažovanosť Izraela v severnej časti obliehaného územia. Túto oblasť Izrael podľa svojich slov ovládol už pred niekoľkými mesiacmi, ale preskupili sa v nej militanti, čo si vyžiadalo ďalší zásah. Izraelská armáda tvrdí, že pred začatím operácie nariadili evakuáciu.

Napriek tomu, že z mesta Gaza a jeho okolia utiekli tisícky ľudí už začiatkom vojny a izraelská armáda väčšine zabránila v návrate, v pozostatkoch domov v oblasti prežíva ešte stále niekoľko stoviek tisíc Palestínčanov. Oživenie bojov teda znamená ďalšie vysídľovanie.

Delostrelecká a tanková paľba aj nálety

Obyvatelia oblasti hlásia delostreleckú a tankovú paľbu aj nálety. Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré má na sever enklávy obmedzený prístup, zatiaľ nehlásilo obete. Civilná obrana, ktorú vedie militantné hnutie Hamas, tiež nezverejnila žiadne počty obetí s tým, že pre intenzívne strety je oblasť nedostupná.

Boje sa odohrávajú v čase, keď Izrael a Hamas sú zdanlivo najbližšie k dohode o prímerí za posledné mesiace. Očakáva sa, že rozhovory o prímerí v Pásme Gazy by tento týždeň mali znova začať, pričom viacerí predstavitelia uviedli, že deštrukcia spôsobená deväťmesačnou izraelskou ofenzívou pravdepodobne prispela k tomu, že Hamas zmiernil svoje požiadavky. Dohoda o prímerí by znamenala prerušenie vojny výmenou za prepustenie desiatok Izraelčanov zadržiavaných Hamasom v pásme Gazy.

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Palestínčania, Útok Hamasu na Izrael, vysídlovanie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Izrael prehlbuje operáciu v meste Gaza, tisícky Palestínčanov čelia ďalšiemu vysídľovaniu  © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*