Izraelskí vyšetrovatelia nezákonne sledovali občanov, polícia najskôr informácie popierala

1. februára 2022

1.2.2022 (Webnoviny.sk) – Izraelská polícia našla dôkazy, že jej vyšetrovatelia neoprávnene používali sofistikovaný špionážny softvér na sledovanie telefónov izraelských občanov. Polícia to oznámila v utorok.

Vyjadrenie prišlo dva týždne po tom, ako izraelské médiá informovali o sérii prípadov, keď polícia s použitím softvéru Pegasus spoločnosti NSO Group sledovala demonštrantov, politikov a osoby podozrivé z trestnej činnosti bez povolenia sudcu. Správa vyvolala v Izraeli pobúrenie a podnietila generálneho prokurátora a zákonodarcov, aby začali vyšetrovanie.

Polícia najskôr medializované informácie poprela a uviedla, že pracuje v súlade so zákonom. Minulý mesiac ešte tvrdila, že predbežné interné vyšetrovanie neprinieslo žiadne dôkazy o údajnom zneužívaní kontroverzného softvéru. V utorok však uviedla, že pri sekundárnej kontrole „sa našli ďalšie dôkazy, ktoré menia niektoré aspekty stavu veci“.

Izraelský generálny prokurátor polícii nariadil, aby okamžite zaviedla postupy s cieľom zabrániť porušovaniu právomocí. Svojmu vyšetrovaciemu tímu prikázal, aby do 1. júla predložil správu o obvineniach z nezákonného sledovania civilistov.

#aktualizovaneapravodajstvo #spravy

Viac k témam: Sledovanie, Špionáž, Špionážny softvér Pegasus
Zdroj: Webnoviny.sk – Izraelskí vyšetrovatelia nezákonne sledovali občanov, polícia najskôr informácie popierala © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*