Jeruzalem nie je na predaj, Palestínčania považujú Trumpov mierový plán za sprisahanie

29. januára 2020

29.1.2020 (Webnoviny.sk) – Palestínčania odmietli nový mierový plán pre Blízky východ, ktorý predstavil americký prezident Donald Trump, pričom ho označili za „sprisahanie“. Plán zahŕňa vytvorenie palestínskeho štátu a pripojenie židovských osád na Západnom brehu k Izraelu. Jeruzalem má ostať „nedeliteľným“ hlavným mestom, avšak palestínske hlavné mesto má „zahŕňať časti východného Jeruzalema“.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v reakcii na utorkové zverejnenie plánu vyhlásil, že „Jeruzalem nie je na predaj“. „Žiadne naše práva nie sú na predaj a nevyjednávame o nich,“ zdôraznil. Tisíce Palestínčanov protestovali v stredu proti plánu v Pásme Gazy, zatiaľ čo izraelská armáda vyslala posily na okupovaný Západný breh.

Podľa amerického návrhu, nazývaného Trumpovou administratívou „zmluva storočia“, by Pásmo Gazy a Západný breh Jordánu, medzi ktorými leží Izrael, prepojila sústava ciest a podzemných tunelov. Rozširovanie židovských osád a stavba nových však ukrojili podstatnú časť z území, ktoré podľa pôvodných plánov medzinárodného spoločenstva mali pripadnúť Palestínčanom.

Návrh, ktorého cieľom je vyriešiť jeden z najdlhších konfliktov na svete, vypracoval tím pod vedením Trumpovho zaťa a poradcu Jareda Kushnera. Trump ho predstavil v utorok v Bielom dome po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ako povedal, tento plán by mohol byť pre Palestínčanov „poslednou príležitosťou“.

Rovanperä prepísal históriu, ale na Rely Švédska dominoval Evans (video)

17.2.2020 (Webnoviny.sk) - Brit Elfyn Evans na Toyote Yaris bol dominantnou postavou Rely Švédska, druhého podujatia svetového šampionátu WRC.Evans viedol od št...

Viac k témam: americký prezident, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeruzalem nie je na predaj, Palestínčania považujú Trumpov mierový plán za sprisahanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*