Litva sa obáva spustenia elektrárne v Bielorusku, obyvateľom rozdá milióny jódových tabletiek

19. augusta 2019

19.8.2019 (Webnoviny.sk) – Litovská vláda oznámila, že nakúpi viac než štyri milióny jódových tabletiek v odhadovanej hodnote 900-tisíc eur.

Dôvodom sú plány na spustenie jadrovej elektrárne v susednom Bielorusku. Vláda uviedla, že tabletky, ktoré pomáhajú znižovať hromadenie radiácie v štítnej žľaze, výrobca dodá za mesiac.

Následne ich zadarmo rozdajú obyvateľom v prípade úniku radiácie z jadrovej elektrárne Astravec, ktorú Bielorusko plánuje otvoriť neskôr počas roka.

Litva nesúhlasí so spustením elektrárne blízko Astravca, asi 45 kilometrov východne od Vilniusu, a zakázala tiež nákup energie z Bieloruska. Pobaltská republika zatvorila svoju jedinú jadrovú elektráreň už v roku 2009.

Španielsko čakajú voľby, žiadny líder nedokázal získať podporu parlamentu pre zostavenie vlády

18.9.2019 (Webnoviny.sk) - V Španielsku sa v novembri uskutočnia nové voľby, keďže sa žiadnemu politickému lídrovi nepodarilo získať podporu parlamentu pre zostavenie vlá...

Viac k témam: atómová elektráreň
Zdroj: Webnoviny.sk – Litva sa obáva spustenia elektrárne v Bielorusku, obyvateľom rozdá milióny jódových tabletiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*