Mazák nepodá odvolanie proti disciplinárnemu oslobodeniu sudkyne Haitovej, stotožňuje sa s rozhodnutiami senátu

4. októbra 2022

4.10.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák nepodá odvolanie proti rozhodnutiu disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu SR, ktorým bola sudkyňa Andrea Haitová oslobodená spod návrhu na zbavenie funkcie sudkyne z dôvodu, že nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bola disciplinárne stíhaná.

Rada o tom informuje na svojej internetovej stránke s tým, že Mazák sa stotožňuje predovšetkým s dôvodmi rozhodnutia disciplinárneho senátu, podľa ktorých „vzhľadom na neexistenciu zvukového záznamu, značný časový odstup a s tým súvisiacu neschopnosť členov osobitnej komisie verne reprodukovať, čo na jej rokovaní odznelo, ako aj na to, že vo svedeckých výpovediach vznikol zásadný rozpor o kontexte prípadu, nebolo možné ustáliť ani kontext a ani znenie zásadnej otázky, na ktorú mala stíhaná sudkyňa klamlivo odpovedať“.

Ostáva vo funkcii sudkyne

Šéf súdnej rady pripomenul, že ani po znaleckom dokazovaní polícia nedokázala jednoznačne odpovedať na to, kedy presne došlo k vymazaniu údajov v mobile sudkyne Krajského súdu v Bratislave Haitovej.

„Takto zistený skutkový stav, ktorý už objektívne nemožno žiadnym spôsobom doplniť, nepostačoval na uznanie viny sudkyne Andrey Haitovej a teda ani na uloženie disciplinárneho opatrenia spočívajúceho v jej odvolaní z funkcie sudkyne,“ skonštatoval Mazák. Doplnil, že podanie odvolania by za takého stavu veci bolo iba formálnym úkonom a preto rozhodol o nevyužití tohto opravného prostriedku.

Skutok nebol preukázaný

Senát Najvyššieho správneho súdu SR v pondelok 3. októbra oslobodil Haitovú spod návrhu na zbavenie funkcie sudkyne. Ako uviedla predsedníčka senátu Anita Filová, nebolo totiž preukázané, že sa stal skutok, pre ktorý bola disciplinárne stíhaná.

Sestra bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej čelila disciplinárnemu návrhu na zbavenie funkcie sudkyne, ktorý podala ešte v roku 2020 bývalá šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Dôvodom malo byť, že sudkyňa na vypočutí pred súdnou radou údajne klamala o vymazaní 17 kontaktov a komunikácií z mobilného telefónu, ktorý jej v roku 2019 zaistili príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

Viac k témam: disciplinárne stíhanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Mazák nepodá odvolanie proti disciplinárnemu oslobodeniu sudkyne Haitovej, stotožňuje sa s rozhodnutiami senátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*