Mimoriadna správa! Európou sa šíri rádioaktívny mrak, pôvod má mať v Rusku

1. júla 2020

Severské štáty Európy za uplynulé dni zaznamenali zvýšené hodnoty rádioaktivity v ovzduší. Podľa Holanďanov ich môže mať na svedomí poškodenie v niektorej ruskej jadrovej elektrárni. Informoval o tom denník The New York Times.

Ruská spravodajská agentúra TASS, ktorá sa odvoláva na slová hovorcu energetickej spoločnosti Rosenergoatom, popiera akékoľvek poruchy na dvoch jadrových elektrárňach v severozápadnom Rusku.

Malé množstvo rádioaktívnych izotopov, ktoré by mali byť neškodné pre človeka a prostredie, boli pozorované nad časťou územia Fínska, južnej Škandinávie a Arktídy.

Švédska vládna agentúra na ochranu pred radiáciou The Swedish Radiation Safety Authority uvádza, že „zatiaľ nie je možné potvrdiť zdroj zvýšenej úrovne“ rádioaktivity alebo odkiaľ pochádza rádioaktívny mrak okupujúci oblohu nad severnou Európou. Ani Fíni a Nóri zatiaľ nehovoria o možnej príčine jeho vzniku.

Drucker: V minulosti z trestného činu podozrivý advokát Miškovič podpísal so štátom zmluvy za 850-tisíc eur

13.8.2020 (Webnoviny.sk) - Advokát Michal Miškovič podpísal od volieb so štátom zmluvy za 850-tisíc eur....

Západné Rusko ako možný zdroj rádioaktivity nad Európou ako prvé spomenul holandský Národný inštitút verejného zdravia a životného prostredia, ktorý k tomuto záveru dospel na základe analýzy rádionuklidov.

„Rádionuklidy sú umelé, takže boli vyrobené človekom. Ich kompozícia naznačuje poruchu palivového zdroja jadrovej elektrárne,“ uviedol holandský inštitút, podľa ktorého „nie je možné určiť jej presnú polohu kvôli nízkemu počtu meraní.“

Jadrové elektrárne v Leningrade a na Kolskom polostrove boli podľa hovorcu Rosenergoatom počas júna v poriadku a nevykazovali známky poškodenia. „Obidve elektrárne pracujú v normálnom režime. Nedostali sme žiadne sťažnosti na chod ich zariadenia,“ uviedol nemenovaný hovorca.


Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*