Mimoriadna správa! Vláda opäť nariadi homeoffice, ktoré zamestnania budú pracovať z domu 5 mesiacov?

2. októbra 2022

Povinná práca z domu bude na Slovensku opäť realitou! Vláda ju nariadi z dôvodu zdražovania a šetrenia. Ktoré zamestnania už o pár dní nechajú svojich zamestnancov doma a budú mať nariadený homeoffice až na 5 mesiacov a akou formou?

Opatrenia s rýchlymi výsledkami, ktoré umožnia významné úspory v dohľadnom čase i dlhodobé úspory, sú obsahom záväzného materiálu pre orgány verejnej správy, ako ušetriť na spotrebe energií. Sú medzi nimi napríklad zníženie teploty vykurovania, inštalácia LED osvetlenia, ale i nariadená práca z domu. Dokument z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR schválila v stredu vláda.

Materiál predkladá celkovo 13 opatrení, ktoré si majú jednotlivé orgány verejnej správy nakombinovať podľa svojich špecifických podmienok, každý úrad má však dosiahnuť cieľ a tým je v období 1. októbra 2022 až 30. apríla 2023 znížiť spotrebu energií v porovnaní s obdobím od októbra 2019 do apríla 2020 minimálne o 15 percent.

„Opatrenia sú rýchlo uskutočniteľné, väčšina z nich nie je finančne náročná, tie, ktoré sú, budú refundované zo strany štátu,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) po rokovaní vlády. Verejná správa má podľa neho dať príklad, ako ušetriť na energiách.

Šéf envirorezortu zároveň zdôraznil, že úsporné opatrenia sú zamerané predovšetkým na administratívne budovy vo vlastníctve štátu. „Opatrenia a ciele sa nevzťahujú na špeciálne priestory, ako napríklad nemocnice, zdravotnícke zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, školské zariadenia či zariadenia na výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody,“ dodal.

Medzi navrhované opatrenia s rýchlym účinkom patrí zníženie teploty vykurovania, dôsledné dodržiavanie útlmového režimu vykurovania, obmedzenie využívania nepotrebných elektrických spotrebičov, inštalácia izolačných odrazových panelov za radiátory, ukončenie vonkajšieho osvetľovania verejných budov, realizácia informačnej kampane na zaangažovanie zamestnancov na úsporách, zavádzanie povinnej práce z domu v určitom období i využitie existujúcich inštitútov právneho poriadku SR. V rámci opatrení prinášajúcich dlhodobú úsporu ide primárne o hydraulické vyregulovanie tepelnej sústavy, zaizolovanie tepelných rozvodov, osadenie termoregulačných hlavíc, výmenu neefektívnych technológií osvetlenia za LED či vykonanie energetických auditov.

Pre zamestnancov služobných úradov a ich podriadených organizácií, ktorým to charakter práce a technické vybavenie umožňujú, sa nariadi od polovice októbra 2022 do polovice marca 2023 režim práce z domu počas určeného dňa v týždni. „Deň by mal nadväzovať na dlhšie obdobia voľna, akým je víkend, aby sa zvýšila potenciálna úspora energie niekoľkodenným temperovaním,“ uvádza MŽP v materiáli.

Dosahovanie úspor sa bude sledovať na mesačnej báze. Envirorezort ako koordinátor úlohy poverí správcov jednotlivých organizácií kapitol mesačným reportovaním dát o spotrebe v referenčnom období a o realizovaných opatreniach.


Daj vedieť svojím priateľom

24 komentárov na “Mimoriadna správa! Vláda opäť nariadi homeoffice, ktoré zamestnania budú pracovať z domu 5 mesiacov?

 • Iga píše:

  Tí čo budú pracovať z domu si doma nebudú kúriť? Radšej ich mohli dat do jednej kancelárii štyroch a v troch nby sa nekúrilo, ale Budajko kurič niečo vymyslel

 • Janulo píše:

  Domácnostiam kto zaplatí zvýšené náklady nakoľko musia kúriť celý deň, svietiť a ešte platiť aj náklady na prevádzku počítačov alebo notebooku.

 • Malatinec Anton píše:

  To je všetko pekné. Ale takto budú mať z domu pracujúci zvýšené náklady na,energie, teplo,dáta. Čiže firma usporí,zamestnanec to zaplatí, mnohokrát zo zníženej mzdy.

 • Lydia Tatranska píše:

  Krásne, a kto zaplatí zamestnancom ich zvýšenú domácu spotrebu energie?!!!
  To už štát nezaujíma, znova úspory ale na koho účet???!!!!

 • Rado píše:

  To vymyslel ten „odbornik“ , co tvrdi, ze medved je vegetarian?

 • Pavel Náprstok píše:

  Áno, šetríme. Ale kto zaplatí ľuďom pracujúcim z domu za zvýšenú spotrebu energií. Tie počítače a monitory aj keď sú firemné treba napájať el.energiou. Čo potom domácnosť ušetrí? Zamestnávateľ alebo štát by mal na to prispieť.

 • Helena píše:

  Ako to bude prebiehat vo verejnej a štátnej správe napr.udrzbari upratovačky…?

 • Lucia píše:

  A kto tým zamestnancom zvýšenú energiu keďže takto zvýšia odber doma zaplatí? Chápem že vykurovať kolos je nákladnejšie,ale potom je treba kompenzovať zvýšené výdavky na energie aj tým čo budú mať nariadenú prácu z domu. či som niečo zle prečítala?

 • Eva píše:

  No super, takze zamestnanci si mozu doma minat elektriku za drahe prachy, to je nehoraznost najhrubsieho zrna!!!!!!

 • Dušan píše:

  Koľko mi dá štát za energiu čo som minul keď som bol doma ako to chcú ak vôbec chcú preplatiť.

 • Ruzena Chmelikova píše:

  A ako to budu zamestnavatelia kompenzovat pacovnikovi za spotrbu el.energie za pocitac a inu spotrebu v domacnosti za pracu z domu?

 • Lucia píše:

  A zamestnancom kto preplatí náklady na energiu ktorú spotrebujú doma, pretože počítače na kľuku nemáme a kúriť a svietiť treba tiež keďže nebudeme v práci ale doma. Zamestnávateľ usporí a zamestnanec bude znášať náklady ktoré má platiť z tej almužny čo dostáva, super. A ako máme usporiť 15% čo od nás chcú

 • Milan Duska píše:

  Ušetria na energiach len podniky, zamestnanci jednoznačne prerobila. V kancelárií pracujú aj 7,8 pracovníkoch niekde aj oveľa viac. Kto viac spotrebuje energií jedna väčšia kancelária alebo 7,8 domácnosti? Táto vláda je neschopná, plná neodbornikov, samých debilov.

 • Martin Mlynár píše:

  vláda náboženských fanatikov a neschopných pablbov nariadi prácu z domu, zavedie skrátené vyučovanie a obyvatelia tohto štátu a ich deti poslušne budú kúriť za svoje peniaze doma, svietiť sebe a svojim deťom, míňať elektrinu na počítač, monitor, internetové pripojenie, tlačiareň a samozrejme míňať svoj čas, na pomoc pri vzdelávaní a riešení akýchkoľvek problémov pri tom vzniknutých – samozrejme zadarmo a na úkor seba. Míňať plyn, alebo elektrinu a samozrejme opätovne svoj čas na prípravu jedla, následne na umývačky riadu a pod., pre seba a svoje deti. Voda na splachovanie toalety, umývanie riadu a pod.samozrejme na finančnú ujmú obyvateľov… A môžeme pokračovať ďalej. Športové aktivity detí, ale samozrejme aj dospelých, akékoľvek záujmové krúžky, kultura a pod.budú taktiež obmedzené. Rovnako, keďže deti budú povinne „doma“ budete povinní si ich zabezpečiť formou dovolenky, neplateného voľná a pod.. Opätovne na svoju finančnú újmu a stratu času, ktorý máte bežne vyhradený napr.pre svoje hobby a iné aktivity. Nádhera!

 • Mária Kurtiova píše:

  Vážení, super ste to vymysleli.. ale.. nemyslite na to, že tým, že pracovníci, ktorí budú pracovať z domu budú mať vyššie náklady na vykurovanie.. v byte si musia použiť ohrievače ak nechcú byť za chvíľu byť invalidní ..
  A už vôbec nie na starých a chorých ľudí !!! Aj keď je zima tak cez deň sa nekúri a na noc prikúria na maximum, čo je neefektívne. Cez deň starkí mrznú a v noci sa potia.. Čo bude v tuhej zime ?
  Písala som o ľuďoch, ktorí bývajú v paneláku a ich byty dialkovo vykurujú..
  Pouvažujte, a prosím, rozumne sa rozhodujte.
  Ďakuje Mária

 • Matúš píše:

  Výborné, zase firma na LED osvetlenie, inštalácie rôznych „tesnení“ si zarobí slušné peniaze, a zamestnanci, ktorí môžu, nech si navýšenie spotreby elektriky, plynu atď platia doma sami.

 • Milan Prokop píše:

  Áno, je to veľmi „dobre opatrenie“ preniesť náklady štátu na zamestnancov!

 • Bobik56 píše:

  Takže energie si zaplatí zamestnanec doma…

 • Magdalena píše:

  super nariadenie. ľudia si budú platiť energie sami. Štát ušetrí a ľudia…? Len ozobracit tento ľud čo najviac.

 • Milan píše:

  Ako vždy v opatřeních vlády nevíte pravá ruka co robí levá. Narušením práce z domu prenesie spotrebu energií na domácnosti a druhým opatřením určí, že si nesníží spotřebu o 15% zaplatí neregulovanou cenu. Chválíme naší mudru vládu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*