Skip to content
-
Subscribe to our newsletter & never miss our best posts. Subscribe Now!
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
  • https://t.me/
  • https://www.instagram.com/
  • https://youtube.com/
Aktualizované.sk
Aktualizované.sk
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Kontakt
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Kontakt
Subscribe
Close

Search

307723562 632714541545496 3153004353954388286 n 676x450 108418
Slovensko

Na projekty spolupráce s Ukrajinou pôjde podľa Remišovej viac ako 73 miliónov eur

By SITA.sk
16. novembra 2022 2 Min Read
0
Doba čítania: 2 minúty/minút

16.11.2022 (Webnoviny.sk) – Na projekty cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou pôjde podľa vicepremiérky a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) viac ako 73 miliónov eur. Tieto peniaze schválila Európska komisia pre štvorstranný program cezhraničnej spolupráce Interreg NEXT na nové programové obdobie. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v tlačovej správe.

Vytvára podmienky na spoluprácu

Úlohu národného orgánu v programe plní MIRRI SR a prvé výzvy vyhlási v závislosti od vývoja na Ukrajine, najneskôr však počas budúceho roka.

„Program Interreg NEXT je jedinečný v tom, že vytvára podmienky na cezhraničnú spoluprácu štvorice susediacich štátov súčasne. Pohraničné regióny Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny majú vďaka nemu viac príležitostí na vytváranie spoločných projektov, ktoré zlepšujú kvalitu života a služby pre ich obyvateľov a aj pre návštevníkov,“ uviedla Remišová.

Cestovanie

Kľúčové oblasti programu

Kľúčové oblasti spolupráce v programe Interreg NEXT sú v programovom období 2021 – 2027 Odolný a zelený región (životné prostredie), Zdravý a atraktívny región (sociálna oblasť) a Spolupracujúci hraničný región (inštitucionálna spolupráca).

„Pokračujeme v ochrane životného prostredia a v prevencii pred prírodnými katastrofami a ich následkami. Popri starostlivosti o prírodné bohatstvo chceme spoločnými silami lepšie chrániť aj kultúrne dedičstvo a vytvárať vhodné podmienky na rozvoj udržateľného cestovného ruchu,“ dodala vicepremiérka, podľa ktorej bude veľmi dôležitá podpora zdravotníckych a sociálnych projektov najmä vo vojnou zničenej Ukrajine.

Môže ísť napríklad o humanitárne projekty na pomoc Ukrajine, ako je spolupráca zdravotníckych zariadení, vzdelávanie zdravotníkov a podpora rôznych sociálnych služieb.

Zastúpení v 39 projektoch

V programovom období 2014 – 2020 sa do cezhraničnej spolupráce Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny z programu NEXT investovalo podľa MIRRI SR spolu 74 miliónov eur, z toho išlo približne 13 miliónov eur slovenským prijímateľom. Spolu sa zrealizovalo alebo ešte stále realizuje 80 projektov, z ktorých sú slovenskí prijímatelia zastúpení v 39 projektoch.

Z programu sa medzi iným dlhodobo podporujú projekty Slovenskej asociácie cystickej fibrózy. Do miestnych centier cystickej fibrózy sa nakúpia špeciálne medicínske prístroje a podporí sa vzdelávanie zdravotníkov, pacientov a ich rodín o tomto ochorení.

Budujú sa aj cyklotrasy

Podporu získal i projekt významný pre zachovanie historického a kultúrneho dedičstva v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Košická nezisková organizácia Perly Gotickej cesty a Gréckokatolícka eparchia z ukrajinského Mukačeva v rámci neho zrekonštruovali Urbanovu vežu v Košiciach a obnovili interiér Katedrály Svätého kríža gréckokatolíckej cirkvi v Užhorode.

Budujú sa tiež cyklotrasy na slovensko-ukrajinskom pohraničí. V rámci projektu Karpatská mobilita vzniknú dva cyklookruhy – na slovenskej strane ide o Poloniny Trail a na ukrajinskej Užanský trail.

Práca a mzdy - užitočné rady

Viac k témam: Informatizácia, Interreg NEXT, Medzinárodná spolupráca, Rozvoj regiónu
Zdroj: Webnoviny.sk – Na projekty spolupráce s Ukrajinou pôjde podľa Remišovej viac ako 73 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Author

SITA.sk

Follow Me
Other Articles
01 7 676x450 3 108416
Previous

NAKA zasahuje na miestnom úrade v Bratislave, akcia nesúvisí s financovaním Kusého kampane

russia ukraine war nato 95489 1b1872ea4c5346c8b7efff115f09fefa 676x451 108420
Next

Nebol to útok na Poľsko, ale zblúdená strela ukrajinskej protivzdušnej obrany, hovorí Stoltenberg

No Comment! Be the first one.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Najnovšie články

  • Fico: Slovensko nebude zapisovať zahraničné manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Odkazuje na Ústavu SR a ochranu tradičnej rodiny
  • Západ Slovenska čakajú extrémne horúčavy. SHMÚ vydal najvyšší stupeň výstrahy
  • Huliak prichádza s tvrdým plánom: „Bez práce nie sú koláče.“ Chce dostať tisíce dlhodobo nezamestnaných do práce
  • Slovenskí hasiči odchádzajú pomáhať do Francúzska. Budú zasahovať pri rozsiahlych lesných požiaroch
  • Dunaj dosiahol historické minimum. Júlový prietok je najnižší od roku 1876
  • Nočný požiar v centre Košíc poškodil letnú terasu. Hasiči kontrolovali aj byty nad prevádzkou
  • Dron spôsobil požiar v egyptskom prístave Damietta. Prevádzka zostáva bez obmedzení
  • Slovenské hviezdy odchádzajú za hranice. Niektoré hľadajú nové príležitosti, iné pokoj od každodenného života
  • Izraelské nálety zasiahli utečenecké tábory v Pásme Gazy. Medzi obeťami sú aj deti
  • Myslela si, že zachraňuje svoje úspory. Žilinčanka prišla o 10 000 eur, polícia podvodníka zadržala priamo pri odovzdaní peňazí
Copyright 2026 — Aktualizované.sk. All rights reserved. Blogsy WordPress Theme
Prihlásiť sa