Nagy sa stal ôsmykrát najlepším plavcom roka, Potocká ovládla anketu medzi ženami

17. februára 2023

17.2.2023 (SITA.sk) – Slovenskí reprezentanti v bazénovom plávaní Richard Nagy a Tamara Potocká sa stali najúspešnejšími športovcami Slovenskej plaveckej federácie (SPF) za rok 2022.

Člen klubu ŠK Dukla Banská Bystrica Nagy obhájil prvenstvo v ankete z roku 2021 a celkovo sa stal najlepším slovenským plavcom roka ôsmykrát (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), druhý skončil v hlasovaní Matej Duša a tretí František Jablčník.

Medzi ženami prvýkrát uspela Potocká pred Nikoletou Trníkovou a víťazkou spred roka Andreou Podmaníkovou.

Nagy mal vlani dve ôsme miesta

Nagy zaznamenal v roku 2022 ôsme miesta na 400 m polohové preteky na majstrovstvách sveta v krátkom bazéne a na majstrovstvách Európy v dlhom bazéne. Vytvoril dva slovenské rekordy na 200 m polohové preteky a 200 m motýlik.

Duša bol na MS v krátkom bazéne na 15.mieste na 50 m voľný spôsob, na ME v dlhom bazéne bol v rovnakej disciplíne na 17. pozícii. Dosiahol štyri slovenské rekordy na 50 m a 100 m voľný spôsob a bol člen dvoch rekordných štafiet na MS v krátkom bazéne.

Jablčník obsadil 31. miesto na 200 m polohové preteky na MS v dlhom bazéne, na ME v dlhom bazéne skončil na 18. priečke na 400 m polohové preteky.

Potockej maximum

Potockej maximum bolo vlani 13. miesto na 100 m polohové preteky na MS v krátkom bazéne, na MS v dlhom bazéne bola osemnástka na 100 m motýlik. Je držiteľka dvoch slovenských rekordov na 100 m polohové preteky a členka piatich rekordných štafiet na MS v krátkom bazéne.

Trníková obsadila na MS v krátkom bazéne 15. miesto na 400 m polohové preteky, na ME v dlhom bazéne bola jedenásta na 400 m polohové preteky. Na konte má dva slovenské rekordy na 400 m polohové preteky a 200 m prsia.

Podmaníková na MS v krátkom bazéne vybojovala 15. priečku na 50 m prsia, na ME v dlhom bazéne bola na 19. poste. Patria jej tri národné rekordy na 50 m prsia a 200 m prsia a je členka troch rekordných štafiet na MS v krátkom bazéne.

Padol seniorský rekord

V kategórii juniorov sa stal najlepším plavcom roka 2022 Bence Dikácz vďaka zisku 5. miesta z ME juniorov na 400 m polohové preteky, na MS juniorov bol v tej istej disciplíne dvanásty. Na konte má štyri slovenské juniorské rekordy na 200 m polohové preteky a 400 m polohové preteky.

Na MS juniorov bol člen štafety na 4×200 metrov voľný spôsob, ktorá vytvorila slovenský seniorský rekord. Medzi juniorkami triumfovala Lillian Slušná, ktorá získala bronzovú medailu na MS juniorov v peruánskej Lime na 50 m motýlik a bola piata na 50 m voľný spôsob. Na ME juniorov bola šiesta na 50 m motýlik a ôsma na 50 m voľný spôsob.

Na MS v krátkom bazéne obsadila 20. miesto na 50 m voľný spôsob, vytvorila deväť slovenských juniorských rekordov a trikrát vyrovnala slovenský rekord na 50 m motýlik aj 50 m voľný spôsob. Je členka štyroch rekordných štafiet na MS v krátkom bazéne.

Diaľkové plávanie ovládol Peciar

Vo vodnom póle v oboch kategóriách zvíťazili reprezentanti na brankárskom poste. U mužov si prvenstvo z roka 2019 zopakoval hráč francúzskeho klubu Reims a účastník ME v chorvátskom Splite Tomáš Hoferica, medzi ženami uspela hráčka Slávie UK Bratislava, vicemajsterka Slovenska a účastníčka ME v Splite Kristína Stehlíková.

V diaľkovom plávaní dostal cenu pre najlepšieho plavca roka 20-ročný Tomáš Peciar, ktorý na MS v Budapešti na 5-kilometrovej trati obsadil 31. miesto, čo je historické maximum umiestnenia Slováka v prvej polovici štartového poľa na takomto podujatí.

V synchronizovanom plávaní v kategórii seniorov zvíťazila dvojica Jozef Solymosy a Silvia Solymosyová, ktorá získala dve bronzové medaily na ME v talianskom Ríme vo voľnej aj technickej zostave.

Najúspešnejší športovci Slovenskej plaveckej federácie za rok 2022 (zdroj: SPF):

Plávanie

Muži:
1. miesto: Nagy Richard, tréner Mike Taylor
2. miesto: Duša Matej, tréner Jeff Dugdalle a Nic Eriksson
3. miesto: Jablčník František, tréner Rastislav Hlavatý
Ženy:
1. miesto: Potocká Tamara, tréner Tomáš Trešl
2. miesto: Trníková Nikoleta, tréner Karel Procházka
3. miesto: Podmaníková Andrea, tréner Brian Burnes

Junior: Dikácz Bence, tréner Balász Szeidl
Juniorka: Slušná Lillian, tréner Pavol Sirotný

Vodné pólo

Najlepší muž: Tomáš Hoferica
Najlepšia žena: Kristína Stehlíková
Najlepší junior: Dani Bačo
Najlepšia juniorka: Lenka Garančovská

Diaľkové plávanie

Najlepší senior: Tomáš Peciar, tréner Pavol Peciar
Najlepší junior: Filip Lányi, tréner Radoslav Suchánek
Objav roka: Krisztián Gálik, trénerka Marta Kocsis

Synchronizované plávanie

Najlepší senior: Solymosy J. a Solymosyová S. , trénerka Ivana Solymosyová
Najlepší junior: Chiara Diky, trénerka Nora Szauder
Objav roka: Lea Anna Krajčovičová, trénerka Monika Thuringerová

Cena prezidenta Slovenskej plaveckej federácie: Samuel Košťál

Viac k témam: Ocenenie
Zdroj: SITA.sk – Nagy sa stal ôsmykrát najlepším plavcom roka, Potocká ovládla anketu medzi ženami © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*