Nikki Haley sa postavila Trumpovi a ohlásila prezidentskú kandidatúru, USA vraj potrebujú generačnú výmenu

14. februára 2023

14.2.2023 (SITA.sk) – Bývalá americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov (OSN) a dvojnásobná guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haley oznámila v utorok prezidentskú kandidatúru.

Stala sa tak prvou významnou vyzývateľkou bývalého prezidenta Donalda Trumpa v boji o republikánsku nomináciu do budúcoročných prezidentských volieb.

Potreba generačnej výmeny

Oznámenie, ktoré zverejnila prostredníctvom videa, predstavuje obrat v smerovaní bývalej členky Trumpovho kabinetu, ktorá sa ešte pred dvoma rokmi vyjadrila, že sa nebude uchádzať o prezidentskú nomináciu v roku 2024, ak tak spraví jej bývalý šéf.

V posledných niekoľkých mesiacoch však od tohto postoja ustúpila, odvolávajúc sa okrem iného na ekonomické problémy krajiny a potrebu „generačnej výmeny“, odkazujúc na Trumpových 76 rokov.

„Toto by ste o mne mali vedieť. Netolerujem tyranov. A keď sa im vzopriete, bolí ich to viac, ak máte opätky,“ hovorí Haley vo videu oznamujúcom kandidatúru.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kampaň onedlho oznámia aj ďalší

Päťdesiatjedenročná Haley je prvou z dlhého zoznamu republikánov, ktorí by mali podľa očakávania v nadchádzajúcich mesiacoch ohlásiť kampaň. Ďalšími by mali byť podľa agentúry AP floridský guvernér Ron DeSantis, bývalý viceprezident Mike Pence, bývalý minister zahraničných vecí Mike Pompeo alebo senátor Tim Scott z Južnej Karolíny.

Rodáčka z Bambergu v Južnej Karolíne si počas svojho pôsobenia na poste guvernérky vybudovala reputáciu ako líderka priateľská k podnikateľom, ktorá sa sústredila na pritiahnutie významných firiem do štátu. Celonárodnú pozornosť si vyslúžila reakciou na rasovo motivovanú streľbu v Charlestone v roku 2015, ktorá zahŕňala aj odstránenie konfederačnej vlajky z priestorov Kapitolu v Columbii.

Nebola v spore s Trumpom

Napriek tomu, že v boji o republikánsku nomináciu v roku 2016 podporila floridského senátora Marca Rubia, Trump jej po víťazstve vo voľbách ponúkol miesto vo svojom kabinete na poste veľvyslankyne pri OSN. Zotrvala tam dva roky a na rozdiel od mnohých ďalších, ktorých Trump menoval na rôzne posty, nikdy sa nedostala do verejného sporu s prezidentom.

Kritizovala však Trumpovo správanie pred a počas útoku jeho priaznivcov na Kapitol 6. januára 2021. Deň po násilnostiach sa vyjadrila, že „jeho skutky od volebného dňa bude história veľmi tvrdo súdiť“.

Viac k témam: americké prezidentské voľby, Prezidentský kandidát, útok na Kapitol
Zdroj: SITA.sk – Nikki Haley sa postavila Trumpovi a ohlásila prezidentskú kandidatúru, USA vraj potrebujú generačnú výmenu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*