Trump je obvinený zo sprisahania, podľa výboru vyšetrujúceho útok na Kapitol chcel zvrátiť výsledky volieb

23. decembra 2022

23.12.2022 (Webnoviny.sk) – Výbor Snemovne reprezentantov pre vyšetrovanie útoku na Kapitol z vlaňajšieho januára obvinil Donalda Trumpa zo sprisahania s cieľom zvrátiť výsledky volieb z roku 2020.

Výbor, ktorý v pondelok odporučil obžalovať bývalého prezidenta zo štyroch zločinov, vo štvrtok zverejnil záverečnú, 845-stranovú správu o útoku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Kto je na vine útoku?

V správe výbor kladie vinu za útok Trumpových priaznivcov zo 6. januára 2021 priamo na bývalého prezidenta a zároveň odporúča, aby dostal zákaz pôsobiť vo verejnej funkcii.

Trump s výborom nespolupracoval a jeho záverečnú správu po jej zverejnení označil za „hon na čarodejnice“.

Správa je výsledkom 18-mesačného vyšetrovania, počas ktorého vypočuli viac ako tisíc svedkov a uskutočnilo sa aj 10 verejných vypočúvaní. Medzi svedkami boli predstavitelia Trumpovej administratívy a personál, členovia Trumpovej rodiny, policajti z Kapitolu, vzbúrenci aj členovia milícií a ďalší.

Výbor zložený zo siedmich demokratov a dvoch republikánov v pondelok odporúčal, aby ministerstvo spravodlivosti vyšetrovalo Trumpa, ktorý rozbieha ďalšiu prezidentskú kampaň, pre napomáhanie vzbure a ďalšie tri federálne zločiny.

Falošné víťazstvo

Demokratický predseda výboru Bennie Thompson v predhovore k správe zloženej z ôsmich kapitol konštatuje, že kedysi bolo „nepredstaviteľné“, že by prezident Spojených štátov podnecoval dav k pochodu na Kapitol.

Trump podľa komisie pokračoval v šírení nepravdivých tvrdení o voľbách napriek tomu, že ho poradcovia upozornili na ich nepravdivosť. Trumpovo rozhodnutie falošne vyhlásiť víťazstvo počas volebnej noci pritom bolo vopred premyslené a jediný, kto ho v tom podporil, bol jeho právnik Rudy Giuliani.

Bývalý prezident začal následne šíriť tvrdenia o rozsiahlom volebnom podvode. Práve tieto opakované klamstvá spolu s tweetom z 19. decembra 2020, v ktorom vtedajší prezident avizoval veľký protest vo Washingtone 6. januára, označil výbor za spúšťač protestov a konštatoval, že útok vyprovokoval samotný Trump. Následne, keď sa už útok rozbehol, nereagoval na varovania a nekonal.

Volebná kampaň

Pokúsil sa tiež prinútiť viceprezidenta Mikea Pencea, aby zasiahol v jeho prospech a zvrátil výsledky volieb.

Výsledkom vyšetrovania je podľa BBC 11 odporúčaní, pričom v jednom z nich citujú ústavu, kde sa uvádza, že jednotlivec, ktorý zložil prísahu, že bude podporovať Ústavu Spojených štátov, ale „podieľal sa na vzbure“ alebo „podporoval nepriateľov Ústavy“ môže byť diskvalifikovaný z úradu.

Trumpovi priaznivci 6. januára 2021 vtrhli do washingtonského Kapitolu, keď sa Kongres chystal potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena. Bývalý prezident pritom odmietal prijať volebnú prehru a bez dôkazov opakovane tvrdil, že je obeťou rozsiahleho volebného podvodu.

Najmenej päť ľudí počas útoku a po ňom zomrelo. Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s ním obvinilo viac ako 900 ľudí, pričom niektorí dostali dlhé tresty odňatia slobody.

Viac k témam: Podvod, Snemovňa reprezentantov USA, sprisahanie, útok na Kapitol, Volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump je obvinený zo sprisahania, podľa výboru vyšetrujúceho útok na Kapitol chcel zvrátiť výsledky volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*