November na cestách: ako jazdiť bezpečne aj v šere a hmle?

1. December 2021

hmla a šoférovanie

Jazda v jesenných mesiacoch má svoje vlastné špecifiká. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí z dôvodu zníženej viditeľnosti.

Naskočil vám v kalendári mesiac november? Pre šoférov to znamená vyrovnať sa s nepriaznivejšími podmienkami na cestách. V tomto ročnom období je totiž úplne bežným javom hmla, ktorá sa môže udržať aj po celý deň. V určitých prípadoch dosahuje až takých rozmerov, že je vašim cieľom čo i len udržať sa na správnej strane cesty. Nebezpečenstvo vám hrozí hlavne za denného svetla. Nepríjemnosti ale nastávajú aj v šere, opäť spojené so zníženou viditeľnosťou. Ako teda zvýšime šancu na to, že sa domov dostaneme bez zbytočnej nehody?

V prvom rade dbajte na čistotu okien. Na sklách sa vám začnú tvoriť malé kvapky z dôvodu kondenzujúcej vzdušnej vlhkosti. Preto si pred jazdou skontrolujte stav vašich stieračov, aby proti nim dokázali efektívne bojovať. K lepšej viditeľnosti pomáha aj nasmerovanie prúdu vzduchu z klimatizácie či ventilácie priamo na sklo.

Pri kúpe vozidla si preverte kvalitu ich svetiel do hmly. Ich nadštandardné parametre spĺňajú napríklad Opel Astra, Opel Crossland či Opel Mokka. Aj tu však platia určité pravidlá, kedy a ako ich využívať. Hmlovky sa zapínajú v situáciách, ak nie možná dostatočná viditeľnosť zadných svetiel automobilov pred vami. Naopak, uškodiť vám môžu pri mrholení alebo klasickom rannom opare. Ich využitie je vhodné aj pri hustom daždi alebo snežení. Nevyužívajte ich v kolónach a určite nezabudnite, že ich máte zapnuté. Aj vy ste sa už určite stretli so situáciou, kedy vás kvôli nim protiidúce vozidlo nepríjemne oslnilo.

Aktualizované: Lengvarský informoval o ďalšom lockdowne, opatrenia pocítime mesiace!

Normálny život na Slovensku nepocítime kvôli koronavírusu a opatreniam ešte poriadne dlho. Minister zdravotníctva informoval aj o locdkowne či povinnom očkovaní detí....

V prípade jazdy v šere prispôsobte rýchlosť kvalite svetla tak, aby bola brzdná dráha kratšia ako úsek, ktorý dokážete vidieť. Aj tu je viac ako vhodná dostatočná čistota svetiel a skiel. Pozor na vhodné využívanie diaľkových svetiel, aj tu často prichádza k nebezpečnému oslňovaniu iných účastníkov cestnej premávky.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*