Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom Šimkovičovej o LGBTI, ministerka sa snaží odviesť pozornosť od jej zlyhaní

9. júla 2024

9.7.2024 (SITA.sk) – Platforma Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Za jej výroky, ktoré uviedla v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla, na ňu pred niekoľkými dňami Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu.

Platforma sa voči útokom ostro vyhradila

Ministerka kultúry sa v predmetnom rozhovore vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“. Platforma Otvorená kultúra! sa ostro ohradila voči útokom na LGBTIQ+ komunitu, i tých o „bielej rase„.

Pre IĽP vyjadrila platforma v súvislosti s podaným trestným oznámením plnú podporu a vymedzila sa aj voči Šimkovičovej tvrdeniu, že ide o šikanu voči jej osobe.

Naďalej budeme hájiť práva LGBTIQ+ osôb a poskytovať im podporu. Zároveň budeme bojovať proti deštruktívnym krokom MK SR, ako aj proti sociálnym nerovnostiam a systémovému násiliu v spoločnosti,“ deklaroval tím platformy Otvorená kultúra!

Lacný pokus na odvedenie pozornosti

Výroky šéfky rezortu kultúry považuje platforma za lacný pokus na odvedenie pozornosti od zlyhaní jej ministerstva i samotnej vlády. Na vládny kabinet apelujú, aby odsúdil rodovo podmienené, domáce i sexuálne násilie, a tiež prijal kroky vedúce k ich prevencii a vyvodeniu spravodlivých dôsledkov voči vinníkom.

Šimkovičovej aj vláde ako takej pripomínajú, že by sa namiesto šírenia konšpirácií mali zamerať na problémy rodín i jednorodičovských domácností, ako sú sociálna neistota či nedostupnosť bývania.

Čoraz viac rodín odkladá alebo odmieta rodičovstvo aj kvôli klimatickej úzkosti. Spoločenská dôvera – obzvlášť v čase kríz – takisto zásadne ovplyvňuje rozhodnutie o rodičovstve. Namiesto eskalujúcej polarizácie spoločnosti by sa ministerka, ako i predstavitelia a predstaviteľky vládnej moci mali usilovať o zvýšenie dôvery a súdržnosti medzi obyvateľstvom,“ tvrdí platforma a kritizuje napríklad odmietavý postoj vlády voči Istanbulskému dohovoru.

Viac k témam: Antisemitizmus, Istanbulský dohovor, LGBTQI+, Ministerka kultúry SR, Platforma Otvorená kultúra!, Rasizmus, Trestné oznámenie
Zdroj: SITA.sk – Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom Šimkovičovej o LGBTI, ministerka sa snaží odviesť pozornosť od jej zlyhaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*