Skip to content
-
Subscribe to our newsletter & never miss our best posts. Subscribe Now!
  • Facebook
  • X
  • TikTok
  • WhatsApp
Aktualizované.sk
Aktualizované.sk
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Používanie AI v redakcii
      • Kontakt
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Používanie AI v redakcii
      • Kontakt
Subscribe
Close

Search

EurópaMaďarsko

Péter Magyar: Tamás Sulyok od pondelka už nebude prezidentom. Maďarsko čaká výber novej hlavy štátu

By Miroslav Malatinský
20. júla 2026
0
Doba čítania: 3 minúty/minút

Budapešť, 20. júla 2026

Maďarsko vstupuje do ďalšej významnej politickej zmeny po aprílových parlamentných voľbách. Premiér Péter Magyar oznámil, že prezident Tamás Sulyok od pondelka prestane vykonávať funkciu hlavy štátu po tom, ako podpísal ústavnú novelu, ktorá predčasne ukončuje jeho mandát. Krok je súčasťou rozsiahlych reforiem novej vlády, ktorá po víťazstve strany TISZA s ústavnou väčšinou pokračuje v demontáži politického systému vytvoreného počas šestnásťročnej vlády Viktora Orbána.

Prezident podpísal zákon, ktorý ukončuje jeho vlastný mandát

Tamás Sulyok počas víkendu podpísal ústavnú novelu schválenú parlamentom. Hoci samotnú reformu ostro kritizoval a označil ju za vážny zásah do princípov právneho štátu, uviedol, že ako prezident bol podľa ústavy povinný zákon podpísať.

Cestovanie

Podpisom legislatívy tak zároveň spečatil aj koniec vlastného mandátu. Od pondelka už nebude zastávať funkciu prezidenta Maďarska a jeho právomoci dočasne prejdú na predsedníčku parlamentu Ágnes Forsthofferovú, ktorá bude vykonávať prezidentské právomoci až do zvolenia nového prezidenta parlamentom.

Magyar plní jeden z hlavných predvolebných sľubov

Od svojho víťazstva vo voľbách Péter Magyar opakovane tvrdil, že chce odstrániť z najvyšších štátnych funkcií osoby, ktoré podľa neho zostali lojálne bývalému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Sulyoka označoval za predstaviteľa predchádzajúceho mocenského systému a už krátko po nástupe do funkcie predsedu vlády ho vyzval na dobrovoľnú rezignáciu. Prezident to odmietol, čo viedlo vládu k príprave ústavnej novely umožňujúcej jeho odvolanie.

Premiér po podpise zákona uviedol, že ide o „dokončenie jednej z najdôležitejších zmien po skončení Orbánovej éry“ a zároveň o krok smerujúci k obnove dôvery občanov v štátne inštitúcie.

Spor o právny štát pokračuje

Prijatie ústavnej novely vyvolalo v Maďarsku ostrú politickú polemiku.

Vláda argumentuje, že prezident počas svojho pôsobenia nedokázal vystupovať ako nestranná hlava štátu a namiesto toho podporoval politiku bývalej vlády Fideszu. Podľa kabinetu preto došlo k strate verejnej dôvery, ktorú bolo potrebné riešiť ústavnou cestou.

Opozícia okolo Viktora Orbána však tvrdí, že vláda vytvorila nebezpečný precedens. Predstavitelia Fideszu označili novelu za politickú pomstu a obvinili kabinet z oslabovania nezávislosti ústavných inštitúcií.

Reformy zasiahnu aj ďalšie inštitúcie

Novela sa netýka iba prezidentského úradu. Súčasťou zmien je aj zavedenie maximálnej dvanásťročnej dĺžky mandátu poslancov parlamentu a vekového limitu 70 rokov pre sudcov Ústavného súdu.

Tieto opatrenia povedú k odchodu viacerých vysokopostavených predstaviteľov justície, ktorí boli do funkcií menovaní ešte počas vlády Viktora Orbána.

Kabinet tvrdí, že cieľom je posilniť nezávislosť súdnictva a obnoviť systém bŕzd a protiváh. Kritici naopak upozorňujú, že rozsiahle personálne výmeny môžu byť vnímané ako politické čistky.

Novou prezidentkou môže byť Judit Polgár

Péter Magyar zároveň oznámil, že na post prezidenta navrhne svetoznámu šachovú veľmajsterku Judit Polgár.

Premiér uviedol, že Polgár predstavuje osobnosť, ktorá presiahla politické rozdelenie spoločnosti a môže symbolizovať jednotu krajiny. Podľa jeho slov ide o človeka, ktorý počas svojej športovej kariéry reprezentoval Maďarsko na najvyššej svetovej úrovni a získal rešpekt aj v zahraničí.

O nominácii bude rozhodovať parlament, kde má vládna strana TISZA ústavnú väčšinu. Ak poslanci kandidatúru podporia, Judit Polgár sa stane novou prezidentkou Maďarska.

Európa sleduje vývoj s pozornosťou

Politické zmeny v Budapešti pozorne sledujú aj predstavitelia Európskej únie. Po rokoch sporov medzi Bruselom a vládou Viktora Orbána nová administratíva deklaruje záujem obnoviť dôveru partnerov a posilniť spoluprácu s európskymi inštitúciami.

Magyar opakovane zdôraznil, že jeho cieľom je priblížiť Maďarsko k hlavnému prúdu európskej politiky a obnoviť dôraz na právny štát, transparentnosť a nezávislé fungovanie verejných inštitúcií.

Práve spôsob, akým vláda uskutočňuje rozsiahle personálne a ústavné zmeny, však zostáva predmetom diskusií doma aj v zahraničí. Niektoré organizácie na ochranu ľudských práv upozorňujú, že aj reformy motivované snahou odstrániť dôsledky predchádzajúcej vlády musia rešpektovať princípy právneho štátu a ústavnej kontinuity.

Začína sa nová politická etapa

Odchod Tamása Sulyoka uzatvára jednu z posledných kapitol obdobia vlády Viktora Orbána, ktorá trvala šestnásť rokov. Nový kabinet Pétera Magyara už počas prvých mesiacov vo funkcii predstavil sériu reforiem zasahujúcich justíciu, ústavný systém aj fungovanie štátnych inštitúcií.

Nasledujúce týždne ukážu, kto sa stane novou hlavou štátu a ako bude pokračovať rozsiahla transformácia maďarského politického systému. Očakáva sa, že otázka nezávislosti inštitúcií a rozsahu ústavných zmien zostane jednou z hlavných tém maďarskej politiky aj vzťahov krajiny s Európskou úniou.

Zdroj: Reuters.

Práca a mzdy - užitočné rady

Tags:

PéterMagyarpolitikaprezidentTamásSulyok
Author

Miroslav Malatinský

Som šéfredaktor portálu Aktualizované.sk a zodpovedám za smerovanie redakcie, kvalitu obsahu a dodržiavanie novinárskych štandardov. Mojou prioritou je prinášať čitateľom rýchle, overené a dôveryhodné správy zo Slovenska aj zo zahraničia, doplnené o širší kontext a zrozumiteľné vysvetlenia. Verím, že kvalitná žurnalistika musí stáť na faktoch, objektivite a zodpovednom prístupe k informáciám. Spolu s redakčným tímom pracujem na tom, aby Aktualizované.sk bolo spoľahlivým zdrojom spravodajstva, analýz a praktických informácií pre každodenný život.

Follow Me
Other Articles
Previous

USA podnikli nočné letecké údery na Irán po smrti dvoch amerických vojakov v Jordánsku

Next

Poslanec PS Dávid Dej mal dopravnú nehodu. Pri zrážke s motorkárom zasahovali záchranári

No Comment! Be the first one.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Najnovšie články

  • Chystáte sa na dovolenku autom? Týchto 8 vecí skontrolujte ešte pred odchodom
  • Taraba môže skončiť už v septembri. Michelko očakáva jeho odchod, SNS má pripraveného Filipa Kuffu
  • Najlepšie domáce nátierky na raňajky aj večeru: 5 receptov, ktoré pripravíte za pár minút
  • Muž sa v Bratislave vyhrážal zabitím trom ľuďom. Jedného mal bodnúť nožom do ruky
  • Bombová hrozba ochromila nemocnicu v Martine. Operácie zastavili, do areálu nikoho nepúšťali
  • Maďarsko po zmene vlády prepisuje pravidlá. Magyar odstavil správy verejnoprávnych médií, Orbán vytiahol ľudí do ulíc
  • Merzova vláda padá v prieskumoch. AfD vedie a každý siedmy Nemec uvažuje o odchode z krajiny
  • Putin hrozí Európe odvetou za ruské lode. „Je to pirátstvo,“ vyhlásil a spomenul aj Tichý oceán
  • Grécko pritvrdilo proti podpaľačom. Za požiare zadržali už 281 ľudí, väčšina vznikla z nedbanlivosti
  • Obec pri Prešove zostáva bez vody väčšinu dňa. Veľký Slivník vyhlásil mimoriadnu situáciu
Copyright 2026 — Aktualizované.sk. All rights reserved. Blogsy WordPress Theme
Prihlásiť sa