Proces s novinárom Gershkovichom, ktorý je obvinený zo špionáže, sa začne 26. júna

17. júna 2024

17.6.2024 (SITA.sk) – Proces s reportérom amerických novín Wall Street Journal Evanom Gershkovichom obvineným zo špionáže sa začne 26. júna. Odohrá sa na regionálnom súde v Jekaterinburgu, pričom sa bude konať za zatvorenými dverami, ako to v prípadoch špionáže býva.

Gershkovicha zatkli v marci 2023 v Jekaterinburgu a odvtedy ho držia vo väzbe. Väznia ho v moskovskom väzení Lefortovo. V prípade usvedčenia mu hrozí 20 rokov väzenia.

Ruská generálna prokuratúra minulý týždeň uviedla, že 32-ročný novinár je obvinený zo „zhromažďovania tajných informácií“ o zariadení Uralvagonzavod, ktoré vyrába a opravuje vojenskú techniku, pričom tak podľa nej robil na rozkaz americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

Gershkovich je prvým reportérom amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. On, jeho zamestnávateľ aj americká vláda obvinenia odmietajú.

Viac k témam: Sloboda médií, Špionáž, Súdny proces
Zdroj: SITA.sk – Proces s novinárom Gershkovichom, ktorý je obvinený zo špionáže, sa začne 26. júna © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*