Progresívci rešpektujú nový termín volieb, aj keď im vládnutie odvolanej koalície ďalších 10 mesiacov nedáva zmysel

23. januára 2023

23.1.2023 (Webnoviny.sk) – Dohodu strán bývalej koalície o septembrovom termíne volieb berie hnutie Progresívne Slovensko (PS) na vedomie a jeho poslanec Tomáš Valášek ju v parlamente podporí.

Uviedol to predseda hnutia PS Michal Šimečka v reakcii na rozhodnutie bývalej koalície o konaní predčasných volieb koncom septembra. Šimečka však dodal, že je podobne ako prezidentka Zuzana Čaputová presvedčený, že by sa v zmysle ústavných princípov mali voľby uskutočniť už v prvej polovici tohto roka.

Pokračovanie odvolanej vlády nedáva zmysel

Nedáva zmysel, aby odvolaná vláda, ktorá stratila dôveru v decembri 2022, vládla prakticky ďalších 10 mesiacov. Je to zlé pre funkčné spravovanie krajiny, pre prípravu štátneho rozpočtu na ďalšie obdobie, a najmä, každý ďalší mesiac tejto agónie zbytočne nahráva Robertovi Ficovi a extrémistom,“ uviedol Šimečka.

Dodal, že nech však budú voľby kedykoľvek, hnutie PS pripraví pre ľudí na Slovensku kvalitný program, „aby získali európsku kvalitu života, služieb aj politiky, a to s dôrazom na odbornosť, schopnosť spolupráce a garanciu bezpečnosti a európskej príslušnosti Slovenska, bez hádok a nezmyslov„.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dohodli sa na voľbách aj zmene ústavy

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) v nedeľu večer po rokovaní s bývalými koaličnými partnermi pre médiá uviedol, že predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30. septembra.

Zároveň padla dohoda na pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude schválený hneď po prerokovaní v utorok 24. januára, keď sa o zmene ústavného zákona bude rokovať. Dohoda jasne hovorí o tom, že dôjde k zmene Ústavy SR tak, aby uznesením mohlo byť skrátené volebné obdobie,“ tvrdí Heger.

Dodal, že súčasťou pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložia bývalí členovia koalície, bude, že k zmene volebného systému bude môcť dôjsť len so súhlasom 90 poslancov.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Poslanec, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda vlády, Prezidentka SR, skrátenie volebného obdobia, Zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívci rešpektujú nový termín volieb, aj keď im vládnutie odvolanej koalície ďalších 10 mesiacov nedáva zmysel © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*