Proti demonštrantom v Kazachstane zasahuje protiteroristická jednotka, ústavný poriadok v krajine je čiastočne obnovený (video)

7. januára 2022

7.1.2022 (Webnoviny.sk) – Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev oznámil, že v krajine na väčšine územia obnovili ústavný poriadok. V uplynulých dňoch Kazachstanom zmietali bezprecedentné nepokoje, ktoré vyvolal prudký rast cien skvapalneného plynu.

Demonštranti útočili na vládne budovy

„Protiteroristická operácia sa začala. Orgány činné v trestnom konaní tvrdo pracujú. Ústavný poriadok je zväčša obnovený vo všetkých regiónoch krajiny. Miestne úrady majú situáciu pod kontrolou,“ citovali prezidenta jeho hovorcovia. Podľa Tokajeva však „teroristi stále používajú zbrane a poškodzujú majetok ľudí“. Dodal, že protiteroristické akcie budú pokračovať.

Najhoršie protesty v krajine od nadobudnutia nezávislosti pred tromi desaťročiami vypukli v nedeľu a rýchlo sa rozšírili po celej krajine. Demonštranti zapaľovali vládne budovy a mnohí ľudia prišli o život.

Rusko vyslalo armádu

Kazašské ministerstvo vnútra podľa spravodajského portálu BBC uviedlo, že 26 demonštrantov, ktorých označilo za „ozbrojených zločincov“ zabili a zomrelo aj 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek. Násilnosti si vyžiadali aj 748 zranených. Viac ako 3 000 ľudí zatkli.

Kazašská vláda v snahe zmierniť nepokoje vo štvrtok oznámila 180-dňový cenový strop pre pohonné hmoty a moratórium na zvyšovanie sadzieb. Tokajev tiež prijal demisiu svojej vlády, no zároveň sľúbil tvrdé opatrenia na potlačenie nepokojov.

Obrátil sa preto aj na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti vedenú Ruskom, ktorá vyslala vojakov na mierovú misiu. Kazašskí predstavitelia trvajú na tom, že vojaci nebudú bojovať proti demonštrantom.

Viac k témam: Demonštrácie, Protiteroristická jednotka, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Proti demonštrantom v Kazachstane zasahuje protiteroristická jednotka, ústavný poriadok v krajine je čiastočne obnovený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*