Slovenská vláda pri zhoršení situácie s Covid-19 zavedie karantény, zavrie hranice a zruší vyučovanie

19. augusta 2020

Slovenská vláda predstavila pandemický plán. Podľa neho nie sme ďaleko od fázy 2, pri ktorej sa zruší vyučovanie, zavedie e-karanténa či obnoví dočasné kontroly na určených vnútorných hraniciach.

Slovensko sa momentálne nachádza vo Fáze 1 čo sa týka pandémie koronavírusu.

Pri ďalšom zhoršení epidemiologickej situácie nastupuje fáza 2. Nastane, keď bude naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení viac ako 50 percent a budú vznikať ohniská nákazy. Okrem uzatvárania lokalít s ohniskom nákazy sa majú vydať lokálne protiepidemické opatrenia v prípade uzatvárania prevádzok a zákazu organizovania verejných podujatí. Okrem toho sa majú zabezpečiť ubytovacie kapacity v zariadeniach určených na izoláciu, vzniknú antikonfliktné tímy.

Fáza 2 hovorí aj o aktivácii e-karantény, majú sa pripraviť opatrenia na možné obnovenie dočasných kontrol na určených vnútorných hraniciach SR v prípade masívneho rozšírenia ochorení COVID-19 na územiach susedných štátov. Plán počíta aj s transportom slovenských občanov na Slovensko z okolitých letísk. Majú sa zatvoriť školy a pristúpiť k náhradným vyučovacím procesom. Zabezpečená má byť starostlivosť o klientov v zariadeniach sociálnych služieb, ktorí nemôžu byť v domácom prostredí. Minister zdravotníctva má dať príkaz vybraným nemocniciam na vyčlenenie lôžok pre chorých pacientov. V tejto fáze sa majú riešiť aj mzdové dosahy na ľudí v izolácii či otázka platenia poistného na sociálne poistenie a podpory v nezamestnanosti.

Pellegriniho Hlas-SD predbehol Matovičovo OĽaNO, do parlamentu by išli aj progresívci a KDH

18.10.2020 (Webnoviny.sk) - Ak by sa voľby do Národnej rady SR (NR SR) konali v októbri, vyhrala by ich strana ...

V prípade ďalšieho zhoršenia epidemiologickej situácie a nárastu počtu infikovaných sa začne s realizáciou fázy 3. Na Slovensku by sa opätovne vyhlásil núdzový stav. Má sa pokračovať už v prijatých opatreniach z druhej fázy. Pokračovať sa má v dezinfekcii miest s hromadným výskytom ľudí. Pribudnúť majú dezinfekcie komunikácií a chodníkov, najmä tých v okolí uzavretých miest karantény. Dohliadnuť sa má napríklad aj na chod odpadového hospodárstva.

V rámci tejto fázy sa počíta s naplnenosťou lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení na viac ako 75 percent, rovnako úbytkom zdravotníkov z dôvodu nákazy od chorých ľudí. Povinnosť vyčleniť lôžka pre pacientov by v takomto prípade platila aj pre ďalšie nemocnice. Ohniská nákazy by sa naďalej uzatvárali do karantény.

Súčasťou pandemického plánu sú aj tzv. semafory pre potrebu zavádzania celoplošných opatrení, pre zariadenia sociálnych služieb, pre zariadenia primárnej zdravotnej starostlivosti a nemocnice. Podľa týchto semaforov sa budú reprofilizovať zdravotnícke zariadenia počas ďalšieho nástupu pandémie. V prípade celoplošných opatrení semafor určuje, kedy sa pri ďalšom zhoršovaní situácie majú využívať opatrenia ako zákaz hromadných podujatí, obmedzenie prevádzok a služieb, zastavenie školskej dochádzky, povinnosť nosenia rúšok aj v exteriéroch či zavedenie práce z domu.

Daj vedieť svojím priateľom

3 komentárov na “Slovenská vláda pri zhoršení situácie s Covid-19 zavedie karantény, zavrie hranice a zruší vyučovanie

 • Jozef píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  Súper presne tak zatvoriť školy a všetko preto tak pribúdajú nakazený lebo všetko ke otvorené , otvoriť sa má až keď všetko bude dobre a ne v takej situácii aj študenti bude lepšie keď budú doma sú to ešte detí zatvoriť VŠETKO!!!!!!!!

 • zuzana jackova píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  to je podla vas dobre?Kolkych ludi ohrozil na zdravi a kolky umreli koli jeho opatreniam.Vcera ma takmer neosetrili v nemocnici nastastie som nemala teplotu,co to je?
  Ako mu mozte doverovat ked ech ludi trpiet v bolestiach a umierat na ine chotoby aby nahodou nemali koronu.Ved to je chore

 • Kamal píše:

  Pekne…vyhliadky do budúcnosti …

 • Mária Ikriová píše:

  Pán Matovič ja dôverujem vám a prosím vás aby urobte to čo bude dobre na Slovensku poriadok treba urobiť treba zatvoriť hranice všade a deti aby teraz ešte nie išli do školy aj doma môžu učiť kim sa to neskončí korona vírus keď budú chodiť do školy tak veľa ľudía budú stretávať a to bude pre Slovensko veľmi zlé ďakujem vám za pochopenie pekný deň prajem vám

 • Andrea píše:

  Dobrý deň a čo mam robiť ja som už pol roka bez penazí. Kvôli tomu že mi dieťa nezobrali do školky od januara tohto roka, ale až teraz bude nastupovať prvy krat do školky od septembra. Ak zavriete školy a školky tak budem zas bez penazi. Mam dost velky problem zohnat robotu teraz a to potom už vobec nezoženie. Moja dcerka dovršila 3 roky vo february a nedostavam vobec predlženi rodičovsky ako ostatny ktori dovršili 3 roky v marci.

 • Tom píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  Ale sak nech nam ukazu chorych na lozkach zaplnene nemocnice nikde.nič len oje…… na ludi uz sa preberte

 • peter píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  A idiotskym riaditelom dat prikazom že za dva týždne netreba na škole zvolať 4 schôdze o ničom a oslavu stačí jedna schôdza a dat prikazom že v najväčšej miestnosti čo je k dispozícii lebo ked to navrhne zamestnanec tak just sa mu nevyhovie lebo to nebol nápad nadčloveka riaditela

 • Dusanpacan píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  Pán..vám.zehnaj.mam.jen.jedno.slove to.ze zatvárajú hranice to.nestaci
  Natom.
  Alebo.rusko.na.nosenie.jedno.vjiem.ze ani jeden.clovek.akom.postaveni.bude to.nerusi.ani nezmizne ten.virus.jejeden.pan.kral
  Kralou
  Toje.jezis.kristus.pokortesa cinte..zo.setkeho.pokanie.mozno.vam.jezis.opusti.davam.milos.tomam.nasrci.atomu.verim.ze.jezis.to.uzdravi.celu.zem.ajtich.ktori
  Vnou.bivaju.amen.svami.zehnam
  Vam.pokanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*