Spravodajkyňa OSN vyšetruje vraždu Chášakdžího, navštívila aj okolie konzulátu v Istanbule

29. januára 2019

ISTANBUL 29. januára (WebNoviny.sk) – Odborníčka na ľudské práva z Organizácie Spojených národov (OSN) navštívila v rámci vyšetrovania vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího blízke okolie saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule, kde ho zabili.

Čakajú na povolenie

Do budovy konzulátu však špeciálna spravodajkyňa Agnes Callamard s jej tímom expertov nevstúpili, pretože ešte čakajú na povolenie od saudskorabských predstaviteľov, s ktorými komunikujú.

Expertka na mimosúdne, súhrnné alebo svojvoľné zabíjanie je so svojím tímom na týždňovej návšteve Turecka a mala by sa stretnúť aj s hlavným istanbulským prokurátorom. Odborníci sa tiež stretli s tureckým ministrami zahraničia a spravodlivosti.

Vražda Chášakdžího

Chášakdžího, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule saudskoarabskí agenti.

Jeho ostatky úrady doteraz nenašli. Saudská Arábia v súvislosti s vraždou obvinila 11 ľudí vrátane členov sprievodu korunného princa a pre piatich z nich sa prokurátor usiluje o trest smrti.

Turecké úrady vyjadrili nespokojnosť s nedostatočnou spoluprácou zo strany Rijádu a vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie. Ankara tvrdí, že Saudská Arábia musí odhaliť identitu osoby, o ktorej sa predpokladá, že sa zbavila novinárovho tela, a potrestať všetkých ľudí zodpovedných za vraždu.

Callamard uviedla, že správu o vražde novinára odovzdá v júni Rade OSN pre ľudské práva.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, vražda novinára, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Spravodajkyňa OSN vyšetruje vraždu Chášakdžího, navštívila aj okolie konzulátu v Istanbule © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*