Študenti po celom svete vynechali vyučovanie a žiadali vlády konať proti klimatickým zmenám

15. marca 2019

BERLÍN 15. marca (WebNoviny.sk) – Študenti od južného Tichomoria až po polárny kruh vynechali v piatok vyučovanie, aby sa prevažne cez sociálne siete zmobilizovali na protest proti zlyhaniam v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Nominantka na Nobelovu cenu

Koordinované protesty sa inšpirovali 16-ročnou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, ktorá minulý rok začala so sólo protestami pred švédskym parlamentom. Odvtedy sa každotýždenné protesty rozšírili z niekoľkých miest na stovky.

Thunbergová, ktorú nedávno nominovali na Nobelovu cenu za mier, uviedla na zhromaždení v Štockholme, že svet čelí „existenciálnej kríze, najväčšej kríze, akej kedy ľudstvo čelilo, a napriek tomu je po desaťročia ignorovaná tými, ktorí o nej vedia„.

Do protestov sa zapojili tisíce študentov

Piatkové zhromaždenia sú doteraz jednou z najväčších medzinárodných akcií. Protesty prebiehajú alebo sú plánované v mestách viac ako sto krajín po celom svete, vrátane Hongkongu, Naí Dillí, Wellingtonu na Novom Zélande alebo Oulu vo Fínsku.

Pellegrini rozkol v Smere-SD nevníma, vyjadril sa aj k situácii v koalícii a slovám Fica o novinároch

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – V strane Smer-SD momentálne nie je rozkol, otázka pozície predsedu strany Roberta Fica nie je na stole.V relácii V politik...

Viac ako 20-tisíc prevažne mladých študentov s transparentmi sa zišlo v Berlíne, tisíce pochodovali Varšavou.

Podľa policajných odhadov sa vo Viedni alebo švajčiarskom Lausanne stretlo na protestoch približne 10-tisíc študentov. Podľa webovej stránky, ktorá koordinuje zhromaždenia, sa protesty konajú vo viac ako dvetisíc mestách po celom svete.

Viac k témam: klimatické zmeny, protesty, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk – Študenti po celom svete vynechali vyučovanie a žiadali vlády konať proti klimatickým zmenám © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

sitelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*