Sturgeonová sa nevzdáva snahy o nezávislosť Škótska, nové referendum by sa malo konať v roku 2023

29. November 2021

29.11.2021 (Webnoviny.sk) – Škótsko sa nevzdáva snahy o získanie nezávislosti od Veľkej Británie. Vyhlásila to v pondelok škótska premiérka Nicola Sturgeonová s tým, že si želá, aby sa ďalšie referendum o tejto otázke konalo v roku 2023.

Kampaň chcú obnoviť na jar

Dočasne pozastavená kampaň sa „vážne obnoví“ na jar budúceho roka, pokiaľ to dovolí pandemická situácia, povedala škótska prvá ministerka na konferencii jej Škótskej národnej strany (SNP). Ako dodala, strana „opäť predstaví pozitívne argumenty v prospech nezávislosti“.

V referende, ktoré sa konalo v roku 2014, sa škótski voliči rozhodli v prospech udržania zväzku s Veľkou Britániou pomerom hlasov 55 % za a 45 % proti. Výsledok hlasovania sa v tom čase považoval za voľbu, ktorá je možná iba raz za generáciu.

Škóti boli za zotrvanie v EÚ

Sturgeonová však tvrdí, že politická aj ekonomická situácia Škótska sa radikálne zmenila v dôsledku vlaňajšieho definitívneho odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Politici by nemali ovplyvňovať prácu prokuratúry, reaguje Kollár na kauzu Žilinkovej cesty do Ruska

21.1.2022 (Webnoviny.sk) - Politici by žiadnym spôsobom nemali zasahovať, ani nijako ovplyvňovať prácu prokuratúry. Myslí si to predseda parlamentu ...

Odchod zo spoločenstva v referende v roku 2016 podporilo 52 % britských voličov, 62 % Škótov však hlasovalo v prospech zotrvania. Prvá ministerka preto tvrdí, že Škótsko bolo prinútené opustiť blok európskych krajín proti svojej vôli.

Viac k témam: Pandémia, Referendum o nezávislosti Škótska
Zdroj: Webnoviny.sk – Sturgeonová sa nevzdáva snahy o nezávislosť Škótska, nové referendum by sa malo konať v roku 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*