Sudcu Najvyššieho súdu oslobodili vo veci Nástenkového tendra aj ďalších prieťahov v trestných veciach

22. mája 2023

22.5.2023 (SITA.sk) – Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu SR v pondelok oslobodil spod disciplinárneho obvinenia sudcu, šéfa trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR a prezidenta Združenia sudcov Slovenska Františka Moznera.

Návrh na stíhanie na neho podalo Ministerstvo spravodlivosti SR pre prieťahy v dovolacom konaní vo viacerých trestných veciach, vrátane kauzy známej ako Nástenkový tender a kauzy zločineckej skupiny Róberta Okoličányho. Taktiež podľa disciplinárneho návrhu sudca viacerým subjektom „úmyselne uvádzal nepravdivé informácie o stave dovolacieho konania“.

Podľa verdiktu NSS SR však skutky nie sú disciplinárnymi previneniami. Pondelkové rozhodnutie súdu je právoplatné.

Navrhovali zníženie platu

Svojím konaním sa podľa rezortu spravodlivosti Mozner dopustil závažného disciplinárneho previnenia – porušenia povinnosti sudcu. Za to mu navrhli zníženie platu o 50 percent na tri mesiace. Súd však návrhu ministerstva nevyhovel.

Zdôraznil pritom rozdiel medzi odvolacím a dovolacím konaním, keďže v druhom prípade sú už trestné veci právoplatne rozhodnuté.

Kritika Kolíkovej reformy

Sudca v tejto súvislosti na aprílovom pojednávaní skonštatoval, že disciplinárny návrh je útokom na jeho osobu. Ten podľa neho inicioval jeden z jeho kolegov. Argumentoval tiež veľkým množstvom práce, ktorá vyplýva z viacerých funkcii, ktoré zastáva.

Zároveň František Mozner pripomenul, že pôsobí ako prezident Združenia sudcov Slovenska, ktoré kritizovalo súdnu reformu exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Práve tá totiž podala na sudcu disciplinárny návrh. „Ide o postih za verejnú kritiku navrhovateľky a ňou presadzovanej reformy,“ vyhlásil v apríli sudca Mozner.

Zároveň František Mozner na rovnakom súde čelí aj disciplinárnemu konaniu, ktoré voči nemu inicioval predseda najvyššieho súdu Ján Šikuta. Pojednávanie v tejto veci je vytýčené na 20. júna.

Viac k témam: Disciplinárne konanie, disciplinárne stíhanie, disciplinárny senát, Kauza nástenkový tender, Reforma súdnictva, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Sudcu Najvyššieho súdu oslobodili vo veci Nástenkového tendra aj ďalších prieťahov v trestných veciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*