USA vyšlú dvetisíc vojakov do Poľska a Nemecka, tisícka vojakov sa presunie do Rumunska

2. februára 2022

2.2.2022 (Webnoviny.sk) –

Americký prezident Joe Biden formálne schválil ďalšie nasadenie amerických vojakov vo východnej Európe a Pentagon oznámil, že ich čoskoro rozmiestnia v Poľsku, Nemecku a Rumunsku. Informuje o tom televízia CNN.

Hovorca Pentagonu John Kirby uviedol, že vyšlú 2 000 vojakov z USA do Poľska a Nemecka. Zhruba tisícka vojakov, ktorí sú v súčasnosti v Nemecku, sa zase presunie do Rumunska. Kirby zdôraznil, že tieto kroky nie sú trvalé a vojaci „nebudú bojovať na Ukrajine“.

Tisícky vojakov sú v pohotovosti

Nemenovaní americkí predstavitelia sa už skôr pre televíziu CNN vyjadrili, že nasadenie je ukážkou podpory spojencom v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorí sa cítia ohrození ruskými vojenskými krokmi v blízkosti Ukrajiny.

Vyslanie vojakov by podľa nich malo prísť v „nadchádzajúcich dňoch“. Spojené štáty majú 8 500 vojakov na ich území vo zvýšenej pohotovosti pre prípad zvolania Síl rýchlej reakcie NATO.

NATO neaktivovalo reakčné sily

Aliancia s USA však už majú v Európe desaťtisíce vojakov, ktorých môžu využiť na ďalšie nasadenie u východoeurópskych spojencov.

Kirby vysvetlil, že vyslanie vojakov je separátne od spomenutých síl vo zvýšenej pohotovosti. Jednotky budú pôsobiť na bilaterálnom základe so svojimi hostiteľskými krajinami, keďže NATO zatiaľ neaktivovalo mnohonárodné reakčné sily.

Viac k témam: Americkí vojaci, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA vyšlú dvetisíc vojakov do Poľska a Nemecka, tisícka vojakov sa presunie do Rumunska © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*