V Londýne predstavili novú húfnicu BIA, má väčšiu zásobu munície a je ľahšia ako Zuzana 2

16. septembra 2023

16.9.2023 (SITA.sk) – Štátna akciová spoločnosť Konštrukta – Defence predstavila novinku svojej produkcie. Ide o 155 mm samohybnú kanónovú húfnicu BIA, ktorú spoločnosť predstavila na medzinárodnom veľtrhu Defence and Security Equipment International (DSEI) 2023 v Londýne.

Na veľtrhu sa zúčastnila aj delegácia ministerstva obrany na čele so štátnym tajomníkom Marianom Majerom. Predstavenie húfnice BIA bolo jedným z najdôležitejších momentov veľtrhu DSEI 2023. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Zapracovali poznatky z nasadenia Zuzany 2

Ako spresnilo MO SR, projekt BIA spája výhody 155 mm húfnice Zuzana 2 a 155 mm húfnice Eva do kompaktného delostreleckého systému.

Do nového typu húfnice zapracovali poznatky získané z nasadenia Zuzany 2 na Ukrajine a tiež na medzinárodnom cvičení v rámci predsunutej prítomnosti jednotiek NATO v Lotyšsku.

„Napredovanie nielen z hľadiska kvantity odbytu, ale tiež rozvoja a inovácií je skvelou správou pre slovenský obranný priemysel. Aj na tomto medzinárodnom fóre tak potvrdzujeme, že Slovensko má svetu čo ponúknuť, pričom rezort obrany bude aj naďalej pokračovať v podpore a vytváraní pozitívnych podmienok pre expanziu našich podnikov vrátane podpory v zahraničí,“ potvrdil Majer.

Vyššia ochrana posádky

Generálny riaditeľ spoločnosti Konštrukta – Defence Alexander Gurský priblížil, že v porovnaní so Zuzanou 2 je BIA ľahšia a mobilnejšia s vyššou priechodnosťou pri zachovaní rovnakej palebnej sily a ostatných parametrov.

„Oproti húfnici Eva nesie BIA väčšiu zásobu munície, má vyššiu ochranu posádky a taktiež automatizáciu vedenia bojovej činnosti,“ doplnil Gurský.

Rezort obrany informoval, že prototyp 155 mm samohybnej kanónovej húfnice BIA bude predstavený aj v rámci nadchádzajúcej medzinárodnej výstavy IDEB 2023 v Bratislave.

Viac k témam: Húfnica, húfnica BIA, Húfnice Zuzana 2
Zdroj: SITA.sk – V Londýne predstavili novú húfnicu BIA, má väčšiu zásobu munície a je ľahšia ako Zuzana 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*