Zloženie druhého kola prezidentských volieb nie je prekvapivé. Od čoho sú závislé šance Korčoka a Pellegriniho?

25. marca 2024

25.3.2024 (SITA.sk) – Postup občianskeho kandidáta Ivana Korčoka a predsedu parlamentu a lídra strany Hlas-SD Petra Pellegriniho do druhého kola prezidentských volieb nie je prekvapením.

Myslí si to politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Doplnil, že prekvapivé nebolo ani tretie miesto, na ktorom skončil bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Kto nenaplnil svoj potenciál?

Ako Bardovič ďalej uviedol pre agentúru SITA, ťažko hovoriť i o tom, že by v prvom kole niekto z kandidátov vyslovene „prepadol“, vzhľadom na to, že kandidáti s nižším počtom hlasov ani v predvolebných prieskumoch nevykazovali výraznejšiu podporu.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

„Možno stojí za pozornosť to, že kandidát maďarskej menšiny podľa svojho výsledku neoslovil reálne celú túto skupinu populácie. Nenaplnil tak svoj reálny potenciál. To znamená, že táto skupina voličov si vyberá aj podľa iných kritérií,“ zhodnotil politológ.

Druhá najvyššia účasť

Volebnú účasť v prvom kole prezidentských volieb možno podľa Bardoviča vnímať skôr pozitívne, keďže ide o druhú najvyššiu účasť pri tomto type volieb od roku 1999. Voličská účasť dosiahla v sobotu 23. marca 51,91 percenta.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby na Slovensku 2024 (fotografie)

„Navyše, 50-percentnú účasť sa v týchto voľbách podarilo prekonať okrem roku 1999, kde sa tak stalo v oboch kolách, iba v druhých kolách, a to v rokoch 2009 a 2014. Toto vyššie zapojenie voličov sa tak na prvý pohľad môže javiť jemne paradoxne, keďže sa v spoločnosti pomerne často diskutovala relatívne málo viditeľná kampaň, a tiež to, že tieto voľby nasledujú pomerne krátko po parlamentných voľbách,“ upozorňuje politológ.

Korčok mieri aj na voličov Forróa

Poznamenal, že jednými z faktorov, ktoré napokon pritiahli voličstvo do volebných miestností môžu byť celospoločenská klíma a atmosféra polarizácie v spoločnosti.

„Šance jedného alebo druhého kandidáta sú zásadne závislé od toho, ako sa im bude dariť pracovať s voličmi ostatných kandidátov a nevoličov. To, aké rezervy identifikovali, už ukázali aj ich prvé tlačové konferencie,“ myslí si Bardovič.

Pellegrini podľa neho ponúkol indície prinajmenšom k osloveniu voličov Štefana Harabina, no aj ďalších neúspešných kandidátov z prvého kola. Korčok zas chce pracovať s elektorátom maďarskej národnosti, prípadne aj s nespokojnými voličmi súčasnej vládnej koalície.

Účasť v druhom kole volieb bude podľa Bardoviča závisieť od toho, či budú postupujúci kandidáti schopní zmobilizovať elektorát svojich neúspešných súperov z prvého kola, a tiež tých, ktorí v prvom kole nevolili.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Štefan Harabin (Prezidentské voľby 2024), Politológ, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Zloženie druhého kola prezidentských volieb nie je prekvapivé. Od čoho sú závislé šance Korčoka a Pellegriniho? © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*