Advokácia je kľúčová pre fungovanie právneho štátu, Kolíková riešila aj zodpovednosť pri právnych pochybeniach

11. júna 2021

11.6.2021 (Webnoviny.sk) – Je namieste pýtať sa, aká je zodpovednosť štátu nastaviť mechanizmy tak, aby v prípade, že dôjde k vážnym pochybeniam v advokácii, ktoré krivia spravodlivosť, došlo k náprave a k vyvodeniu zodpovednosti.

Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v piatkovom príhovore na Konferencii advokátov 2021.

Obrátila sa na Benátsku komisiu

S otázkou nastavenia správnych mechanizmov voči advokácií sa šéfka rezortu spravodlivosti obrátila aj na Benátsku komisiu. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.

Kolíková však zároveň zdôraznila, že advokácia je úplne kľúčová pre fungovanie právneho štátu, pretože vyvažuje postavenie tých, ktorí čelia neprávosti.

Španielska vláda udelí amnestiu katalánskym separatistom, ktorí sa pokúsili o odtrhnutie provincie

21.6.2021 (Webnoviny.sk) - Španielska vláda udelí amnestiu deviatim katalánskym politikom a aktivistom, ktorých väznia pre ich účasť na pokuse o odtrhnutie provincie. Ozn...

Nenašli úplnú zhodu

„Každý by mal mať prístup ku kvalitnej právnej pomoci a určite by štát nemal mať možnosť zasahovať do obsahu zastupovania klienta,“ pokračovala s tým, že kvalita výkonu advokácie je v zásade v rukách Slovenskej advokátskej komory (SAK) a jej členov.

Ako doplnila ministerka v otázke zodpovednosti štátu pri nastavovaní právnych mechanizmov, v prípade pochybení v advokácii nenašli so SAK úplnú zhodu. „Preto som sa v nejakej fáze dialógu obrátila aj na Benátsku komisiu, aby sme danú odpoveď dostali,“ uviedla.

Otvorená akejkoľvek odpovedi

Druhá otázka, ktorú sa šéfka rezortu Benátskej komisie spýtala, tiež súvisí s kvalitou. „A síce, či potenciálne k vyššej kvalite poskytovania právnych služieb, a to aj na pozadí zmien v právnických povolaniach súvisiacich s rozvojom technológií a spoločenskými premenami, nevedie cesta cez otvorenie tohto priestoru pre viaceré stavovské organizácie,“ vysvetlila Kolíková.

Príhovor ministerka uzavrela s tým, že je otvorená akejkoľvek odpovedi od Benátskej komisie.

Viac k témam: advokáti, Benátska komisia, justícia, minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokácia je kľúčová pre fungovanie právneho štátu, Kolíková riešila aj zodpovednosť pri právnych pochybeniach © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*