Aktualizované (sobota): Poznáme podrobnosti o novonakazených Slovákov koronavírusom

12. septembra 2020

Na Slovensku v piatok (11. 9.) pribudlo 201 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 5453. Laboratóriá otestovali 6191 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 33 pacientov, pribudlo jedno úmrtie. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Pozitívne testovaní boli podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v okresoch Bratislava (46), Žilina (11), Michalovce (10), Prešov (10), Trenčín (9), Tvrdošín (9), Lučenec (7), Košice (6), Púchov (6), Trnava (6), Komárno (5), Považská Bystrica (5), Šaľa (5), Galanta (4), Nitra (4), Nové Zámky (4), Veľký Krtíš (4), Banská Bystrica (3), Dunajská Streda (3), Hlohovec (3), Ilava (3), Liptovský Mikuláš (3), Námestovo (3), Prievidza (3), Sobrance (3), Topoľčany (3), Malacky (2), Medzilaborce (2), Pezinok (2), Žarnovica (2), Banská Štiavnica (1), Brezno (1), Bytča (1), Čadca (1), Dolný Kubín (1), Kysucké Nové Mesto (1), Levice (1), Martin (1), Partizánske (1), Snina (1), Stará Ľubovňa (1), Trebišov (1), Vranov nad Topľou (1), Zlaté Moravce (1) a Zvolen (1).

Pozitívne testy malo 86 žien a 115 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov do 88 rokov. V nemocniciach je hospitalizovaných 131 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má z nich 98 ľudí. Na JIS je 14 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje deväť pacientov.

Počet aktívnych prípadov na Slovensku je aktuálne 2301. Celkový počet doteraz vyliečených pacientov na Slovensku je 3114. Celkový počet ukončených laboratórnych testov v SR dosiahol 381.423. Ochoreniu celkovo podľahlo 38 osôb.

Jaroslav Naď si vo Washingtone uctil pamiatku Michala Stranka, vyzdvihol spoluprácu Slovenska a USA

26.10.2021 (Webnoviny.sk) - Spolupráca medzi Ozbrojenými silami Slovenskej republiky (OS SR) a ...

ÚVZ eviduje prípady, ktoré nemali epidemiologickú súvislosť so známymi ohniskami

Hygienici počas piatka (11. 9.) zaznamenali aj prípady, ktoré nemali epidemiologickú súvislosť so známymi ohniskami nákazy ochorenia COVID-19. Na sociálnej sieti o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V rámci nových prípadov ochorenia COVID-19 však ide najmä o aktívne dohľadané kontakty z monitorovaných a lokalizovaných ohnísk nákazy či importy zo zahraničia. Ochorenie sa potvrdilo aj u suspektných osôb, rovnako aj u ďalších osôb s indikáciou na testovanie.

„Na Slovensku sa v súčasnosti stretávame s jednotlivými prípadmi ochorenia COVID-19 a ich úzkymi kontaktmi. V niektorých oblastiach Slovenskej republiky zaznamenávame šírenie epidémie v takzvaných klastroch, čo ešte nepredstavuje komunitné šírenie COVID-19 v populácii,“ zdôraznil ÚVZ SR.

Ako ďalej vysvetlil, klastre sú zoskupenia ochorení v epidemiologickej súvislosti. Súčasnú epidemiologickú situáciu vo výskyte COVID-19 charakterizuje jeho regionálne šírenie stále s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorej sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy. Môžu sa objaviť prípady, v ktorých sa ho nepodarí objasniť, to však neznamená, že Slovensko má nekontrolovateľné komunitné šírenie nového koronavírusu. Nedá sa však vylúčiť, že v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie môže k takejto situácii dôjsť.

ÚVZ SR zdôraznil, že riziko šírenia nového koronavírusu je možné významne znížiť rešpektovaním jeho opatrení a opatrení regionálnych úradov. „Epidemiológovia v regiónoch zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia a naďalej aktívne dohľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú im domácu izoláciu a zabezpečujú testovanie na ochorenie COVID-19,“ zdôraznil úrad s tým, že regionálne úrady sledujú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti, jej vývoj denne hodnotia a podľa toho prehodnocujú opatrenia na lokálnej úrovni nad rámec celoštátne platných opatrení. Verejnosti preto odporúča okrem oficiálnej stránky ÚVZ SR sledovať aj weby regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*