Aktualizované: V budúcich týždňoch na Slovensku určite s respirátormi, aké opatrenia nás čakajú?

27. júna 2022

Opätovné zavedenie respirátorov na Slovensku z dôvodu novej mutácie koronavírusu a nárastu počtu nakazených musíme brať ako samozrejmosť.

Na Slovensku už kolujú nové varianty covidu BA.4 a BA.5. V rozhovore pre sme.sk o tom informoval matematik Richard Kollár. „Vidíme výrazne rýchly nárast pozitivity testov. Výsledky poukazujú na to, že vzorka ľudí, ktorá sa testuje, je už s väčšou pravdepodobnosťou infikovaná,“ hovorí pre sme.

Interval medzi vlnami sa skracuje, preto musíme počítať s vypuknutím novej už počas letných prázdnin. Reprodukčné čísla aktuálnych variantov koronavírusu sú tak vysoké, že ich nedokáže zničiť a zabrániť v ich šírení ani letné počasie.

Pripraviť sa musíme aj na sprísnenie opatrení. Podľa Kollára je už teraz jasné, že respirátory budú opäť povinné. „Z doterajšej skúsenosti očakávam, že takmer určite sa zavedú povinné respirátory v interiéroch. Možno sa zavedie aj zákaz návštev v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb,“ odznelo v rozhovore. Ďalšie sprísnenia opatrení podľa matematika budú nutné vtedy, keď bude hroziť kolaps nemocníc. Je však pravdepodobné, že sa zavedú aj určité lokálne opatrenia.

Niektoré krajiny by mali pustiť len zaočkovaných cudzincov. To platí napríklad o USA. Očkovanie však chráni ľudí pred nakazením týmito variantami v oveľa menšej miere ako pri prvých vlnách. Ochrániť by však malo pred hospitalizáciou alebo smrťou. Momentálne sa už vyvíjajú nové vakcíny, ktoré by mali byť na tieto varianty účinnejšie.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*