Aktualizované: Zaočkovaných pustia pri uvoľnení do hotelov, reštaurácií či všetkých obchodov

25. November 2021

Zástupcovia konzília odborníkov na tlačovej besede v deň vyhlásenia lockdownu predstavili, ako bude vyzerať uvoľnenie opatrení pre očkovaných.

Takmer hodinu trvala tlačová konferencia konzília odborníkov, na ktorej odpovedali na všetky otázky novinárov ohľadom lockdownu. Predstavené bolo aj následné uvoľnenie opatrení. Pri ňom sa mimoriadne potešia zaočkovaní ľudia a tí po prekonaní. Uvoľnením sa pre nich skončí lockdown a postupne sa dostanú do všetkých obchodov, ubytovacích zariadení, reštaurácií a podobných prevádzok, mimo okresy či na lyžovačky. Stane sa tak čo najskôr a hneď ako to bude možné. Zaočkovaní sa naň musia pripraviť ešte na veľmi dlhý čas.

Vysvetlené boli aj niektoré konkrétne záležitosti ohľadom lockdownu. Ako dnes potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas, predaj vianočných stromčekov je povolený.

Najvyšší výskyt pozitívnych je v súčasnosti medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych. Do nemocníc sa dostávajú najmä nezaočkovaní ľudia. “Z každých desiatich pacientov je asi osem nezaočkovaných. Pacienti v nemocniciach sú o niečo mladší. V druhej vlne gro tvorili ľudia nad 60 rokov, teraz sú to ľudia nad 50 rokov,” upozornil Mišík. Najviac sú zaťažené nemocnice v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina

8.12.2021 (Webnoviny.sk) - Je potrebné striktne rozlišovať medzi Alexandrom Lukašenkom a jeho režimo...

Konzílium odborníkov považuje zavedený lockdown za nevyhnutný. Sleduje sa ním najmä zníženie mobility a frekvencie vzájomného stretávania sa. “Lockdown je len dočasné krajné riešenie, nie je to cesta, ktorou chceme ísť dlhodobo. Ak chceme von z pandémie, musíme zvýšiť výrazne očkovanie, a to o 30 percent,” poukázala členka konzília odborníkov Alena Koščálová.

Hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že k uvoľňovaniu opatrení sa pristúpi čo najskôr, ako to bude možné. “Bude to však uvoľnenie pre očkovaných a pre prekonaných, teda tých, ktorí nezapĺňajú nemocnice,” skonštatovala Prokopová. Zároveň kritizovala prijaté opatrenie povinnosti testovania zamestnancov pred vstupom na pracovisko raz do týždňa. Vyzvala zamestnávateľov, aby testovali neočkovaných pracovníkov dva až trikrát do týždňa.Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*