Arménsko a Azerbajdžan iniciujú mierové rozhovory, boje o Náhorný Karabach však neutíchajú

29. októbra 2020

29.10.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší diplomati z Arménska a Azerbajdžanu sa v súvislosti s bojmi o odštiepenecký región Náhorného Karabachu, ktoré trvajú už piaty týždeň, pripravujú na ďalšie rokovania o mierovom urovnaní konfliktu.

Obviňujú sa z rôznych útokov

Predstavitelia Náhorného Karabachu obvinili azerbajdžanské sily zo streľby na hlavné mesto tohto regiónu Stepanakert a mestá Šuši a Martakert. Tie údajne zasiahli raketové systémy navrhnuté v bývalom Sovietskom zväze, ktoré dokážu výbušninami a kazetovou muníciou pustošiť rozsiahle oblasti. Na Martakert sa tiež zamerali vojenským letectvom.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany odmietlo použitie letectva a obvinilo arménske sily z ostreľovania azerbajdžanských oblastí regiónov Terter, Goranboy a Barda. Ministerstvo taktiež informovalo o zostrelení dvoch arménskych bojových lietadiel Su-25, čo však arménski predstavitelia označili za „dezinformáciu“.

Viac ako 1100 obetí

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra. Podľa predstaviteľov Náhorného Karabachu bolo dosiaľ pri najnovších zrážkach zabitých 1119 vojakov a 39 civilistov z tohto regiónu. Azerbajdžanské úrady svoje vojenské straty nezverejnili, tvrdia však, že pri bojoch zahynulo najmenej 90 civilistov a 392 ich bolo zranených. Ruský prezident Vladimir Putin však minulý týždeň uviedol, že podľa moskovských informácií sa počet obetí bojov blížil k číslu päťtisíc, čo je výrazne viac, ako uvádzajú obe strany.

Pokúsila sa uškrtiť vlastnú matku, tá pred jej krutosťou vyskočila z balkóna (foto)

21.6.2021 (Webnoviny.sk) - Pezinčanka unikla skokom z balkóna pred dcérou, ktorá sa ju pokúsila uškrtiť. Až doživotný trest odňatia slobody hrozí v prípade preukázania viny 45-ročnej Lenke z okresu Pe...

Územie obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk – Arménsko a Azerbajdžan iniciujú mierové rozhovory, boje o Náhorný Karabach však neutíchajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*