Berlín je otvorený ďalším rokovaniam s Londýnom, ale jeho postoj voči dohode o brexite je jasný

30. januára 2019

BRUSEL 30. januára (WebNoviny.sk) – Nemecký minister zahraničia Heiko Maas tvrdí, že Berlín je ochotný pokračovať v rokovaniach s Veľkou Britániou, zdôraznil však, že súčasná dohoda o brexite je najlepšou možnou variantou.

Maas v stredu pre mediálnu skupinu Funke povedal, že považuje za dôležité, že sa britskí poslanci vyslovili proti odchodu krajiny z únie bez dohody, pretože to nie je v nikoho záujme.

Jasný postoj

Podľa neho si však treba vyjasniť, ako chce Británia zmeniť takzvanú írsku poistku, mechanizmus navrhnutý na reguláciu hraníc medzi Írskom a Severným Írskom po brexite.

Nemecko je podľa ministra síce otvorené rokovaniam, „ale náš postoj je jasný: zmluva o odchode je najlepšie a jediné riešenie pre riadený brexit. Čo sa týka poistky, Nemecko a celá únia stoja pevne na strane Írska. Nedovolíme, aby bolo Írsko v tejto otázke izolované“, zdôraznil Maas.

Írska poistka

Írska poistka bola hlavným dôvodom, prečo britskí poslanci dohodu o brexite začiatkom januára jednoznačne odmietli. Britská premiérka Theresa Mayová je naďalej presvedčená, že sa jej podarí dotlačiť európskych predstaviteľov k určitým zmenám v dohode.

Najvyšší predstavitelia únie pritom Londýnu opakovane odkázali, že na vyrokovanej dohode o brexite sa už nič meniť nebude.

Viac k témam: brexit, rokovanie, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Berlín je otvorený ďalším rokovaniam s Londýnom, ale jeho postoj voči dohode o brexite je jasný © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*