Bývalí predstavitelia komunizmu prídu o nezaslúžené benefity, vydanie zákona schválil parlament

23. júna 2021

23.6.2021 (Webnoviny.sk) – Bývalým predstaviteľom komunistickej moci a jej aparátu v bezpečnostných zložkách budú odobraté nezaslúžené benefity. Parlament dnes 79 hlasmi schválil vydanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu.

V Slovenskej republike totiž podľa navrhovateľov, na rozdiel od iných postkomunistických štátov, nebolo vysporiadané s pretrvávajúcou spoločenskou nespravodlivosťou.

Varovanie do budúcnosti

Opatrenie sa dotkne osôb, ktoré sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu, respektíve pracovali v inštitúciách a organizáciách, ktorých hlavným poslaním bolo „udržať totalitný komunistický režim pri moci za každú cenu“.

Zákon má zároveň podľa predkladateľov slúžiť aj ako varovanie do budúcnosti, že porušenia základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu nebudú tolerované a osoby, ktoré taký režim podporujú, nebudú za svoju službu v prospech neho žiadnym spôsobom privilegované.

Mikulec bude čeliť ďalšiemu odvolávaniu z funkcie, dátum mimoriadnej schôdze je už známy

23.7.2021 (Webnoviny.sk) - Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej sa opozícia pokúsi odvolať R...

Vysoko nadpriemerné dôchodky

„Účelom tohto zákona nie je žiaden akt pomsty voči dotknutým osobám, ale je ním nastolenie základnej spoločenskej spravodlivosti. Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktorých komunistická moc a jej bezpečnostné zložky prenasledovali a obmedzovali na ich právach a slobodách, je typicky podpriemerné, až veľmi nízke,“ zdôvodnili navrhovatelia.

Právna úprava nadobudne účinnosť od 5. augusta 2021.

Viac k témam: komunistický režim, komunizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalí predstavitelia komunizmu prídu o nezaslúžené benefity, vydanie zákona schválil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*