Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

13. júla 2019

13.7.2019 (Webnoviny.sk) – Čiastočné zatmenie Mesiaca môžu Slováci vidieť utorok 16. júla. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková, aj keď bude Mesiac vo fáze splnu, väčšinu z neho neuvidíme.

Mesiac vychádza 16. júla o 20:40. Čiastočné zatmenie sa začne o 22:01. Maximálna fáza zatmenia nastane o 23:31 a počas nej bude tieň Zeme zakrývať 65 percent mesačného kotúča. Mesiac vyjde z tieňa Zeme o 00:59,“ priblížil proces zatmenia vedecký pracovník Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Ján Svoreň.

Zároveň vysvetlil, že jednotlivé zatmenia sa líšia farbou a svetlosťou tieňa. Závisí to od stavu zemskej atmosféry, cez ktorú prechádzajú slnečné lúče.

Napríklad po silnej erupcii sopky, keď je zemská atmosféra zaprášená popolčekom, býva tieň veľmi tmavý. Relatívnu tmavosť zatmení hodnotí takzvaná Danjonova škála,“ objasnil Svoreň.

Minister Lajčák vyzdvihol dosiahnutie dohody o brexite, vyjadril však aj sklamanie

18.10.2019 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vyzdvihol dosiahnutie dohody o brexite a jej schválenie zo strany európ...

V utorok budeme môcť okrem tohto úkazu pozorovať na oblohe aj planétu Saturn v súhvezdí Strelca a planétu Jupiter v súhvezdí Hodonosa.

Viac k témam: SAV Slovenská akadémia vied, zatmenie Mesiaca
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*