Dôležitá správa! Slovensko opäť začalo očkovať na Covid-19, ktoré vekové kategórie sú na rade?

25. júla 2022

Slovensko patrí medzi dvadsiatku krajín, ktorých občania sa opäť pôjdu vo väčšom očkovať na Covid-19. Aké je momentálne poradie, kto si pôjde v najbližšom období po vakcínu?

Druhá posilňujúca dávka stabilne chráni pred závažným priebehom ochorenia COVID-19 do 10 týždňov po očkovaní. Dáta po tomto časovom horizonte nateraz nie sú dostupné.

Na sociálnej sieti to napísal Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) s tým, že odporúčaná druhá booster dávka nie je ešte z generácie upravených vakcín na nové varianty. Tie posudzuje Európska lieková agentúra s predpokladaným termínom schválenia v septembri tohto roku.

Očkovanie súčasnými vakcínami je podľa ŠÚKL v tomto štádiu zamerané na predchádzanie závažnému priebehu ochorenia a úmrtiam. V súčasnosti takéto očkovanie prebieha približne v 20 krajinách so zameraním najmä na osoby staršie ako 60 rokov veku a osoby v zariadeniach dlhodobej starostlivosti.

„Momentálne bolo podaných viac ako 16,5 miliónov druhých posilňujúcich dávok,“ upresnil ústav. Každý štát má svoju očkovaciu stratégiu, na Slovensku sa druhou booster dávkou môžu očkovať ľudia od 50 rokov.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*