Egyptský prezident vymenoval trinásť nových ministrov, krajina je pre vojnu na Ukrajine vo veľkých problémoch

14. augusta 2022

14.8.2022 (Webnoviny.sk) – Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v sobotu vymenoval do funkcie 13 nových ministrov. Tento krok bol súčasťou rekonštrukcie vládneho kabinetu, ktorej cieľom bolo zlepšiť výkon administratívy.

Tá čelí obrovským problémom, ktoré vyvolala predovšetkým vojna na Ukrajine.

Ťažko zasiahnutá ekonomika

Zmeny, ktoré egyptský parlament schválil na mimoriadnom zasadnutí, sa dotkli viacerých kľúčových rezortov vrátane zdravotníctva, školstva, kultúry, miestneho rozvoja a zavlažovania.

Súčasťou reorganizácie bolo aj portfólio cestovného ruchu, ktorý predstavuje dôležitý zdroj príjmov pre egyptskú ekonomiku. Zmeny sa však nedotkli rezortov zahraničných vecí, financií, obrany či vnútra.

Egyptskú ekonomiku ťažko zasiahla pandémia koronavírusu i stále trvajúca vojna na Ukrajine, ktorá otriasla svetovými trhmi a zvýšila ceny ropy a potravín na celom svete.

Najväčší dovozca pšenice

Egypt je najväčším svetovým dovozcom pšenice, z ktorej väčšina pochádzala z Ruska a Ukrajiny.

Účty Egypťanov za potraviny a energiu prudko stúpli, čo pocítili najmä chudobní ľudia a ľudia zo strednej triedy.

Ročná miera inflácie za júl bola podľa oficiálneho štatistického úradu na úrovni 14,6 %, čo je viac ako dvojnásobok v rovnakom mesiaci minulého roka, keď zaznamenali 6,1 %.

Viac k témam: Rekonštrukcia vlády, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Egyptský prezident vymenoval trinásť nových ministrov, krajina je pre vojnu na Ukrajine vo veľkých problémoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*