Einsteinov rukopis sa vydražil v Paríži, kupec zaplatil 11 miliónov eur

25. November 2021

25.11.2021 (Webnoviny.sk) – Rukopis s výpočtami, ktoré vykonal Albert Einstein, keď sa pokúšal sformulovať svoju teóriu relativity, predali v aukcii v Paríži za 11 miliónov eur. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Teória, publikovaná v roku 1915, zmenila ľudské chápanie priestoru, času a gravitácie. Rukopis výpočtov napísali v rokoch 1913 – 1914 Einstein a jeho švajčiarsky kolega Michele Besso, ktorý dokument uchovával.

Aukčný dom Christie’s pochválil Bessa za jeho pokrokové myslenie pri záchrane rukopisu. „Einstein je niekto, kto si uchovával veľmi málo poznámok, takže už len fakt, že rukopis prežil a dostal sa k nám, ho robí výnimočným,“ povedal Vincent Belloy, expert z aukčného domu.

Dokumenty obsahujú výpočty napísané čiernym perom a podľa Belloya ukazujú množstvo chýb na ceste k sformulovaniu teórie. Meno nového majiteľa 54-stranového dokumentu neprezradili.

Britský parlament prehľadávala polícia, na viacerých miestach našli stopy po kokaíne

7.12.2021 (Webnoviny.sk) - Predseda Dolnej snemovne parlamentu Spojeného kráľovstva Lindsay Hoyle uviedol, že kontaktoval políciu po tom, čo denník Sunday Times informoval, že v priestoroch parlamentu...

Viac k témam: Aukcia, rukopis, teória relativity
Zdroj: Webnoviny.sk – Einsteinov rukopis sa vydražil v Paríži, kupec zaplatil 11 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*