Europarlament je pripravený schváliť brexit s dohodou, Únia a Británia sú blízko finále

17. októbra 2019

17.10.2019 (Webnoviny.sk) – Európsky parlament je pripravený brexit s dohodou schváliť. Vyrokované podmienky sú prísľubom pre dobré vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Vo štvrtok podvečer to uviedli na spoločnej tlačovej konferencii po prvom rokovacom dni samitu EÚ v Bruseli predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a hlavný brexitový vyjednávač EÚ Michel Barnier.

Dohoda dáva pokoj

Dohodu o brexite musí okrem Európskeho parlamentu schváliť aj britský. Európska únia a Británia sú podľa Donalda Tuska veľmi blízko finále.

„Chcem sa poďakovať vyjednávačovi Barnierovi a jeho tímu za ich prácu. Ešte včera dohoda moc blízko nebola, dnes už je. Dohoda dáva pokoj okrem Britov aj obyvateľom Európskej únie. Kompromis ohľadom Írska a Severného Írska nám dáva pokoj. Rovnako tak aj vyrokované podmienky trhu. Teraz musíme čakať na hlasovanie oboch parlamentov. Británia ostáva v mojom srdci a ak sa rozhodne do EÚ vrátiť, dvere bude mať otvorené,“ povedal po prvom dni samitu EÚ Donald Tusk.

Pomôžeme tým najzraniteľnejším deťom, aby sa straty na ich životoch nestali smutným vedľajším dôsledkom pandémie

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Nevyhnutné opatrenia, ktoré prijmeme ešte dnes, môžu zabrániť tomu, aby sa pandémia COVID-19 stala pretrvávajúcou krízou pre tie najzraniteľnej...

Dohoda dáva podľa Jeana-Clauda Junckera obyvateľom EÚ okrem pokoja aj istoty a mier.

„Dohoda je skutočným textom. Dáva istoty, mier a pokoj Európanom žijúcim v Británii a rovnako tak aj naopak. Zmluva ochraňuje Írsko a aj náš trh. Zároveň sme do zmluvy zahrnuli aj naše návrhy, ako má pokračovať politický dialóg po vystúpení Británie z EÚ. Som rád, že sme dohodu dosiahli,“ uviedol v Bruseli Juncker.

Práca oboch strán

Podľa hlavného vyjednávača EÚ Michela Barniera únia pozorne a dôsledne počúvala požiadavky Británie a Európanov, ktoré by mali byť zahrnuté do dohody.

„Dohoda je výsledkom práce oboch strán. Počúvali sme pozorne a dôsledne, čo by sme mali do dohody zahrnúť. Bolo to náročné, ale uspeli sme spoločne s Britániou. Všetky potrebné údaje o dohode budú v krátkom čase zverejnené. Všetko, čo sa týka obchodu, hraníc, obyvateľov a podobne. Potrebujeme do konca októbra schváliť dohodu oboma parlamentmi. Potom sa tešíme na spoločné rokovania s Britániou na ďalšom pokračovaní našej spolupráce,“ uzavrel Barnier.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk – Europarlament je pripravený schváliť brexit s dohodou, Únia a Británia sú blízko finále © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*