Európska únia si stojí za dohodou o brexite, nebola vyrokovaná proti Veľkej Británii

30. januára 2019

BRUSEL 30. januára (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) si stojí za dohodou o brexite, ktorú sa jej podarilo vyrokovať s Veľkou Britániou.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier uviedol, že „inštitúcie Európskej únie zostávajú jednotné. Stojíme si za dohodou, ktorú sme vyrokovali s Veľkou Britániou, rozhodne nie proti Veľkej Británii„.

Hlasovanie parlamentu

Barnier sa tak vyjadril po krátkom stretnutí s najvyššími predstaviteľmi Európskeho parlamentu, ktoré sa konalo v súvislosti s utorňajším hlasovaním britského parlamentu.

Poslanci britskej Dolnej snemovne prijali v utorok neskoro večer dva pozmeňujúce návrhy k dohode o vystúpení krajiny z Európskej únie, ktorú v novembri vyjednala vláda premiérky Theresy Mayovej s predstaviteľmi EÚ.

Zrušenie poistky

Podľa jedného z týchto návrhov má Mayová mandát opätovne rokovať s úniou a snažiť sa vymôcť zrušenie takzvanej severoírskej poistky, ktorá bola hlavným dôvodom, prečo poslanci dohodu o brexite začiatkom januára jednoznačne odmietli.

Podľa druhého schváleného návrhu si poslanci neželajú, aby krajina vystúpila z únie „nadivoko„, teda bez akejkoľvek dohody.

Viac k témam: brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia si stojí za dohodou o brexite, nebola vyrokovaná proti Veľkej Británii © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*