Európska únia vyšle do Kosova pozorovateľov na predčasné parlamentné voľby

13. septembra 2019

13.9.2019 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) vyšle do Kosova 61-členný tím pozorovateľov, aby sledoval predčasné parlamentné voľby. Tie sa v Kosove uskutočnia 6. októbra.

Podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogherini chce únia týmto krokom ukázať, že Priština „zostáva politickou prioritou“.

Voľby „prichádzajú v dôležitom okamihu pre Kosovo, keď sa potrebuje rozhodne posunúť, aby dosiahlo pokrok na svojej európskej ceste, v reformách a normalizácii vzťahov so Srbskom,“ uviedla Mogherini.

V Kosove sa konajú predčasné voľby po tom, čo v júli rezignoval premiér Ramush Haradinaj. Ten dostal predvolanie od haagskeho tribunálu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 – 1999.

V prípade potvrdenej nákazy u poslanca bude parlament postupovať podľa opatrenia hlavného hygienika

3.4.2020 (Webnoviny.sk) - V prípade pozitívne výsledku testu poslanca na ochorenie Covid-19 bude Národná rada SR (NR SR) a kancelária parlamentu pri organizovaní schôdzí ...

Haradinaj bol počas vojny veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády. Od svojho júlového odstúpenia z funkcie pôsobí ako dočasný kosovský premiér.

Rozhovory medzi Prištinou a Belehradom, ktoré sprostredkovala EÚ, vlani zastavilo rozhodnutie Kosova uvaliť 100-percentnú daň na tovary zo Srbska.

Viac k témam: predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia vyšle do Kosova pozorovateľov na predčasné parlamentné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*