Exprezidenta Mursího deň po úmrti v tichosti pochovali, ale nie na rodinnom cintoríne

18. júna 2019

KÁHIRA 18. júna (WebNoviny.sk) – Bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorý v pondelok skolaboval na súde a zomrel, pochovali v Káhire. Informoval o tom člen jeho tímu právnikov.

Príčinu smrti určí pitva

Mursího rodina sa v utorok skoro ráno zúčastnila na smútočných modlitbách v mešite vo väznici Tora a následne na pohrebe v západnej štvrti Nasr. Obrady sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Exprezidentov syn Ahmed povedal, že egyptské úrady odmietli povoliť, aby otca pochovali na rodinnom cintoríne v provincii Šarkíja.

Štátna televízia citovala nemenovaný lekársky zdroj, podľa ktorého exprezident zomrel na infarkt. Egyptský generálny prokurátor však v pondelok neskoro večer povedal, že presnú príčinu smrti stanoví až súdna pitva. Mursího Moslimské bratstvo obvinilo vládu, že ho „zavraždila“, keďže bol vo väzení údajne roky vystavený nevyhovujúcim podmienkam.

Foto: Kamión s komunálnym odpadom zachvátil oheň, požiar sa hasičom podarilo lokalizovať

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Hasiči momentálne zasahujú pri požiari kamióna v katastri obce Kremnické Bane, okres Žiar nad Hronom. V kamióne, ktorý prevážal komunáln...

Medzinárodné vyšetrenie jeho smrti

Hnutie zároveň vyzvalo na medzinárodné vyšetrenie jeho smrti a protesty pred egyptskými veľvyslanectvami v zahraničí. Medzinárodná ľudskoprávna organizácie Amnesty International rovnako vyzvala egyptské úrady na „nestranné, dôkladné a transparentné vyšetrenie okolností jeho smrti, ako aj podmienok vo väzbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti“.

Mursí, popredný predstaviteľ Moslimského bratstva, sa stal v roku 2012 prvým demokraticky zvoleným prezidentom po páde dlhoročného egyptského lídra Husního Mubaraka.

V roku 2013 ho zvrhla armáda vedená súčasným prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím. Stalo sa tak po predchádzajúcich masových protestoch proti jeho vláde.

Viac k témam: Amnesty International, egyptský prezident, Moslimské bratstvo, pohreb
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezidenta Mursího deň po úmrti v tichosti pochovali, ale nie na rodinnom cintoríne © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*