Guaidó má zakázané opustiť Venezuelu, najvyšší prokurátor vyšetruje jeho údajné protivládne aktivity

30. januára 2019

CARACAS 30. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelský najvyšší súd v utorok zakázal opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóovi opustiť krajinu. Najvyšší prokurátor Tarek William Saab takisto oznámil, že začal vyšetrovanie politikových protivládnych aktivít a požiadal o obmedzenie jeho pohybu. Súd tiež vyhovel prokurátorovi v jeho žiadosti, aby Guaidóovi zmrazili všetky účty.

Bezpečnostný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton v rovnaký deň varoval venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby neublížil predsedovi venezuelského Národného zhromaždenia, ktorého USA a ďalšie krajiny uznali za nového venezuelského prezidenta. Guaidó nedávno uviedol, že na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo umožnil Guaidóovi prístup ku všetkým účtom venezuelskej vlády v USA. Guaidó zvolal na stredajšie popoludnie a tiež na sobotu ďalšie masové protesty, aby tak zatlačil na Madura, ktorý sa však nechce vzdať úradu.

Americké úrady už vyzvali svojich obyvateľov, aby necestovali do Venezuely, pretože im tam môže hroziť nebezpečenstvo. Krajina sa tak ocitla na zozname, ktorý už zahŕňa Sýriu, Afganistan, Irak a Južný Sudán.

Viac k témam: Najvyšší súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Guaidó má zakázané opustiť Venezuelu, najvyšší prokurátor vyšetruje jeho údajné protivládne aktivity © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*