BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Nová legislatíva o hazarde dáva samosprávam dôležité rozhodovacie právomoci na jeho reguláciu, a tak posilňuje vplyv miest a obcí v tejto oblasti. Tvrdí to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vo vyhlásení, ktoré poskytol jeho hovorca Michal Kaliňák.
„Nový zákon oproti súčasnosti navrhuje rozšíriť možnosti na jeho regulovanie aj pre mestá a obce, a zároveň obmedzovať aj prevádzkovanie herní. Naše pripomienky boli pri jeho tvorbe zohľadnené a myslíme si, že samosprávy získajú dostatočné rozhodovacie právo,“ zdôraznil predseda ZMOS Michal Sýkora.
Podľa jeho názoru je posilnenie nástrojov na regulovanie hazardu v novom zákone vyjadrené tým, že obce môžu v svojich nariadeniach okrem štátnych sviatkov zatvoriť herne na ďalších 12 dní v roku, a pritom nové herne nesmú vznikať 200 metrov od existujúcich.
Hazard nie je možné vnímať jednostranne
Zákonom sa zároveň zvyšuje minimálny počet prístrojov v herni z 12 na 15, čím sa vytvára tlak na znižovanie počtu povolených herní. Obmedzuje sa tiež ich prevádzka v nočných a ranných hodinách od tretej hodiny rannej do desiatej hodiny. Za krok vpred ZMOS považuje aj zmeny pri povoľovaní tzv. kvízomatov, ktoré po novom musia byť povoľované tak ako výherné prístroje.
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s prerokovaním zákona o hazarde pripomína, že hazard nie je možné vnímať jednostranne, ale v širších súvislostiach. Rozhodnutie samospráv pri regulácii herní je ich legitímnou a v mnohých prípadoch aj oprávnenou reakciu na situácie, ktoré v mestách a obciach vznikajú.
Starostovia niektorých miest a obcí nepovažujú zákon o hazardných hrách z dielne ministerstva financií za dobrý, preto poslancov vyzvali, aby neprelomili veto prezidenta a zákon neschválili. Chcú, aby mohli o osude herní a kasín na svojom území rozhodovať sami bez petície občanov. Vadá im povinnosť predloženia petície pre zákaz či reguláciu hazardu, ktorú musí podpísať 30 percent obyvateľov obce.
Kiska vrátil zákon
Prezident SR Andrej Kiska vrátil zákon o hazardných hrách parlamentu. Poslancom navrhol, aby zákon pri opätovnom prerokovaní neschválili ako celok. Svoje rozhodnutie nepodpísať nový zákon s rozsiahlymi zmenami v systéme hazardných hier opiera o viacero výhrad týkajúcich sa najmä ochrany hráčov pred negatívnymi dôsledkami hazardu.
Prezidentovi sa však nepozdávajú ani úpravy kompetencií samospráv v oblasti hazardných hier. Zákon podmieňuje hlasovanie o zákaze hazardu na území obce petíciou s minimálne stanoveným počtom podpisov obyvateľov, čo podľa prezidenta sťažuje a v niektorých prípadoch dokonca znemožňuje reguláciu hazardu. Parlament bude o zákone opäť hlasovať na nadchádzajúcej schôdzi.
Viac k témam: hazard, hazardné hry, zákaz hazardu, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Hazard by mohli samosprávy regulovať i obmedzovať, zákon umožní obciam lepšie rozhodovacie práva © SITA Všetky práva vyhradené.