Holandskú nákladnú loď unáša more k pobrežiu, hrozí náraz a environmentálne škody

7. apríla 2021

7.4.2021 (Webnoviny.sk) – Holandskú nákladnú loď bez posádky, ktorú pri Nórsku unáša voda, sa pokúsia zachrániť vo štvrtok. Nórski a holandskí odborníci to plánovali urobiť už v stredu, museli to však odložiť pre zlé poveternostné podmienky.

„Život a zdravie sú vždy našou prvou prioritou počas incidentu, ako je tento, a vykonanie záchrany musí byť bezpečné,“ vyjadril sa pohotovostný riaditeľ Nórskej pobrežnej správy Hans Petter Mortensholm.

Loď spoja s remorkérmi

Nórska tlačová agentúra NTB informovala, že podľa záchranného plánu by mali na lodi z vrtuľníka vysadiť štyroch holandských expertov. Tí by na lodi mali pripevniť laná, ktorými ju spoja s dvoma čakajúcimi remorkérmi.

Loď Eemslift Hendrika, ktorá je registrovaná v Holandsku a určená na prevoz ďalších plavidiel, sa nekontrolovane plaví na zhruba 40 – 50 kilometrov od nórskeho pobrežia a mesta Alesund v oblasti, kde sa stretávajú Severné a Nórske more.

V pondelok v noci na rozbúrenom mori lodi vypovedal hlavný motor a jej 12-členná posádka vyslala tiesňové volanie. Posádku neskôr evakuovali vrtuľníkom.

Nafta a olej v nádržiach

Loď sa nebezpečne nakláňala a hrozilo jej prevrátenie. Podľa nórskych predstaviteľov sa však počasie v oblasti trochu zlepšilo a lodi už prevrátenie nehrozí, hoci je naklonená o 40 až 50 stupňov.

V utorok jeden z veľkých člnov na jej palube vypadol, čo pomohlo Eemslift Hendrika stabilizovať. Plavidlo pomaly more unáša smerom k pevnine a existuje riziko, že by v stredu v noci mohla naraziť na pobrežie.

Loď má v nádržiach značné množstvo nafty a palivového oleja, čo by mohlo spôsobiť veľké environmentálne škody, ak by unikli do mora.

Viac k témam: loď Eemslift Hendrika
Zdroj: Webnoviny.sk – Holandskú nákladnú loď unáša more k pobrežiu, hrozí náraz a environmentálne škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*