Holandský súd odmietol argument aktivistov

14. decembra 2022

14.12.2022 (Webnoviny.sk) – Holandský súd v stredu potvrdil zákaz asistovanej samovraždy v krajine. Okresný súd v Haagu odmietol argument aktivistov, že zákaz porušuje Európsky dohovor o ľudských právach. Spomenutí aktivisti tvrdia, že zákaz porušuje právo človeka určiť, kedy sa skončí jeho život.

Prísne podmienky

„Právo rozhodovať o vlastnom konci života je skutočne chránené“ dohovorom, uviedol súd v písomnom vyhlásení. „Toto právo na sebaurčenie však nezachádza tak ďaleko, aby existovalo aj právo na asistovanú samovraždu,“ dodal.

Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá legalizovala eutanáziu. Zákon z roku 2002 umožnil lekárom ukončiť životy pacientov za prísnych podmienok, a to buď podaním smrteľnej dávky liekov, alebo poskytnutím liekov, ktoré má pacient užiť. Asistovaná samovražda v podaní niekoho, kto nie je lekárom a poskytuje osobe smrtiacu látku, tak zostáva nezákonná.

Vyjadrenie súdu

Haagsky súd uviedol, že zákon o eutanázii „správne zvážil rôzne záujmy, na jednej strane spoločenský záujem o ochranu života a ochranu zraniteľných osôb, a na druhej strane záujem tých, ktorí žiadajú o asistovanú samovraždu“.

Súd však poznamenal, že podmienky, ktoré musí lekár splniť, aby vykonal eutanáziu, znamenajú, že „nie každý, kto považuje svoj život za ukončený, bude môcť podstúpiť asistovanú samovraždu“.

Aktivisti uviedli, že verdikt súdu nechajú preštudovať právnikom a následne sa rozhodnú, či podajú odvolanie.

Viac k témam: Asistovaná samovražda, Európsky dohovor o ľudských právach, Eutanázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Holandský súd odmietol argument aktivistov a potvrdil zákaz asistovanej samovraždy © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*