Horúca správa! Vláda zrušila ďalšie tvrdé opatrenia, týkajú sa športu, kultúry či napríklad diskoték

10. januára 2022

Okrem dnešného konca zákazu vychádzania či návratu žiakov do škôl vláda potešila zaočkovaných aj ďalším veľkým množstvom uvoľnených opatrení. Voľný čas budeme môcť tráviť oveľa slobodnejšie.

Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnia, konať by sa mali v režime OP (očkovaní – po prekonaní ochorenia COVID-19). Pre nízkorizikové podujatia odporúča vláda maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent. Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré schválila vláda na svojom pondelkovom zasadnutí. Presné pravidlá určí vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa.

„S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Organizátor si pri nízko a stredne rizikovom podujatí bude môcť vybrať, či zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle, teda maximálne 100 divákov, alebo sa bude riadiť pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb.

Medzi nízkorizikové hromadné podujatia zaradila vláda tie, kde sa nosí respirátor, sú bez konzumácie, povinné je sedenie, nespieva sa na nich ani nepovzbudzuje. Navrhuje pre ne režim OP a maximálne 100 divákov alebo naplnenie kapacity do 50 percent.

Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora, fixným sedením či státím. Alternatívou má byť rovnako 100 divákov. Pri oboch variantoch sa má požadovať očkovanie alebo doklad o prekonaní ochorenia COVID-19.

Za vysokorizikové podujatia sa podľa materiálu považujú svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však mala byť povolená. Maximálny počet osôb povolených na vysokorizikovom podujatí by mal byť 20 osôb pre očkovaných a po prekonaní ochorenia. Povinný bude zoznam účastníkov podujatia.

Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

„Na tvorbe vyhlášky k organizácii hromadných podujatí v súčasnosti pracujeme,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Dodala, že vo vyhláške je potrebné „špecifikovať viacero nevyhnutných detailov“. Nová vyhláška by podľa Račkovej mala byť vo vestníku vlády SR zverejnená najskôr v utorok (11. 1.).

Daj vedieť svojím priateľom

Jeden komentár na “Horúca správa! Vláda zrušila ďalšie tvrdé opatrenia, týkajú sa športu, kultúry či napríklad diskoték

  • Maja píše:

    Debily a zdravy ludia preco nemozu ist ved ockovany co su prenasaju covid vas slavny ved testy si robime predtym vam stacili aj p…..e papiere ze sme zdravy a teraz vam treba ockovanie sa zamyslite i….ti chore na hlavu kazdy ockovany ma zdravotne problemy a nemalo ludi poznam co maju tazky covid po ockovani nechajte ludi zit normalnym zivotom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*