Hrnko dôveruje záverom vyšetrovania pádu AN-24, podľa Naďa by mohol byť zverejnený spis

19. januára 2020

19.1.2020 (Webnoviny.sk) – Poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS) dôveruje záverom vyšetrovateľov leteckého nešťastia z roku 2006, keď pri tragédii pri severomaďarskej obci Hejce zahynulo 41 profesionálnych vojakov a jeden civilný zamestnanec Ministerstva obrany SR. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA, pričom podľa Hrnka ľudia, ktorí rozprávajú o tom, že by sa mal prípad znovu otvoriť, iba zneužívajú tragédiu.

Žiadali znovuotvorenie vyšetrovania

Podľa Jaroslava Naďa z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je štrnásť rokov dostatočný čas na to, aby sa s tragédiu vyrovnali aj inštitúcie.

Po desiatich rokoch od nehody v roku 2016 sa niektorí pozostalí dožadovali nového vyšetrenia havárie, pretože podľa nich závery vyšetrovania vychádzali z neúplných informácií. Generálna prokuratúra SR však skonštatovala, že pôvodné rozhodnutie o zastavení trestného stíhania v prípade havárie bolo vydané zákonne.

„Dôverujem orgánom, ktoré to vyšetrovali, a tí ľudia, ktorí hecujú pozostalých po tejto tragédii, sú jednoducho nezodpovední,“ uviedol Hrnko. Podľa Naďa by mohol byť zverejnený celý vyšetrovací spis nešťastia.

Ponúkal prácu a ľudí obral o tisíce eur, hľadajú jeho ďalšie obete (video)

21.2.2020 (Webnoviny.sk) - Policajti zadržali 38-ročného muža, ktorý sa podvodmi obohatil o viac ako 17-tisíc eur. Ešte v roku 2018 ponúkal cez internet sprostredkovanie ...

Nezmyselné utajovanie

„Toto obdobie je dostatočne dlhé na to, aby sme sa ako spoločnosť mohli konečne pozrieť pozostalým do očí a aby ministerstvo obrany zverejnilo komplexné informácie z vyšetrovania tejto udalosti. Nezmyselné utajovanie vyšetrovacieho spisu vedie iba k množstvu nezodpovedaných otázok a k pretrvávajúcemu žiaľu blízkych,“ povedal Naď.

Vojenský špeciál An-24 havaroval pred 14 rokmi 19. januára 2006 po náraze do kopca Borsó pri severomaďarskej obci Hejce. Na palube lietadla bolo 43 ľudí vracajúcich sa z mierovej misie KFOR v srbskej provincii Kosovo. Nehodu prežil jediný vojak, v tom čase nadporučík Martin Farkaš.

Januárová havária slovenského vojenského špeciálu An-24 z roku 2006 je najväčšou tragédiou v histórii slovenského letectva. Na Slovensku bol po nehode 24-hodinový štátny smútok. Vtedajší slovenský minister obrany Juraj Liška (SDKÚ-DS) po tragédii podal demisiu.

Viac k témam: Pád lietadla AN-24
Zdroj: Webnoviny.sk – Hrnko dôveruje záverom vyšetrovania pádu AN-24, podľa Naďa by mohol byť zverejnený spis © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*