India otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú uniesť aj jadrovú hlavicu

28. októbra 2021

28.10.2021 (Webnoviny.sk) – India otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú uniesť jadrovú hlavicu s doletom päťtisíc kilometrov. Test, ktorý sa stal v čase rastúceho pohraničného napätia s Čínou, bol podľa vládneho vyhlásenia v súlade s „indickou politikou mať dôveryhodný minimálny odstrašujúci prostriedok“, ktorý podporuje záväzok krajiny nepoužiť jadrovú zbraň, kým nejde o odvetu.

Raketu Agni-5 vystrelili z ostrova pri východnom pobreží Indie a „s veľmi vysokou mierou presnosti“ dopadla do Bengálskeho zálivu.

Raketový arzenál Číny primal v ostatných rokoch Indiu k zlepšeniu jej zbraňových systémov. Predpokladá sa, že Agni-5 je schopná zasiahnuť cieľ takmer v celej Číne. India je tiež schopná zasiahnuť kdekoľvek v susednom Pakistane, ktorý je jej rivalom a od získania nezávislosti v roku 1947 s ním viedla tri vojny.

Napätie medzi Čínou a Indiou sa vystupňovalo vlani pre dlhoročne spornú časť ich hranice v horskom regióne Ladak, pričom ani tohtomesačné rokovania veliteľov armád nepomohli v jeho uvoľnení. India je tiež čoraz viac podozrievavá pre úsilie Pekingu o zvýšenie jeho vplyvu v Indickom oceáne.

Viac k témam: Balistická raketa, jadrová hlavica, Raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk – India otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú uniesť aj jadrovú hlavicu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*