Krátkozrakosť – príčiny vzniku a možné riešenia.

28. septembra 2019

Krátkozrakosť je refrakčná chyba zraku, pri ktorej sa lúče svetla usmernené rohovkou a následne očnou šošovkou zbiehajú do ohniska pred sietnicou, v dôsledku čoho na sietnicu dopadajú rozchádzajúce sa lúče a vzniká neostrý obraz. Krátkozrakosť je najčastejšou z očných chýb. Trpí ňou v Európe približne 25 až 30 % ľudí a ich počet stále rastie. Dá sa dokonca hovoriť o novodobej epidémii. Vo východnej Ázii je to v mladej generácii až 95% ľudí. Krátkozrakosť sa prejavuje tak, že pacient bez problémov rozozná a vidí blízke objekty, ale veci vo väčšej vzdialenosti vidí rozmazané a nejasné. Musí žmúriť aby zaostril. Práve žmúrenie, grécky „myein“, dalo základ odbornému názvu krátkozrakosti – Myopia.

Čo sa týka príčin, dnes vďaka prudkému nárastu výskytu krátkozrakosti u mládeže vieme, že i keď je genetická predispozícia dôležitým faktorom, jednoznačne dominuje súčasný životný štýl. U detí je to málo pobytu na slnečnom svetle a nadmerné pozeranie na krátke vzdialenosti. Len malé percento je naozaj vrodených krátkozrakostí. Čím to je? Zistilo sa, že slnečné svetlo dopadajúce na sietnicu stimuluje tvorbu látok, ktoré brzdia rast očnej gule. Ak je látok nedostatok, oko vyrastie počas dospievania viac než treba. Je dlhšie a ohnisko sa vzdiali od očného pozadia, je pred ním. Už 1mm predozadného rozmeru očnej gule navyše urobí 3 dioptrie krátkozrakosti. Dominantné pozeranie na blízke vzdialenosti (knihy, displeje, smartfóny) navyše núti oko byť krátkozraké ešte viac, v tomto prípade nadmerným zakrivením vnútroočnej šošovky.

Deti teda trávia málo času na slnku, vonku, v prírode, naopak mnoho času pri umelom osvetlení, v interiéroch a priklincované k displejom. Výsledkom je epidémia krátkozrakosti. Krásnym príkladom, že genetika je až druhoradou príčinou je kmeň Inuitov, ktorí žijú v Arktíde. Kým v 60-tych rokoch 20.storočia bol výskyt krátkozrakosti na úrovni 2% čiže u 2 zo 100 Inuitov, dnešná smartfónová a do civilizácie a školského systému začlenená generácia má výskyt už 60%. 

Pozor! nejde len o obyčajnú dioptrickú chybu, ktorú napravíme okuliarmi, šošovkami alebo modernou laserovou korekciou akou je najmodernejšia metóda ReLEx Smile na klinike Oftum v Košiciach, varuje MUDr. Juhás. Ak je totiž očná guľa príliš roztiahnutá, jemné štruktúry na očnom pozadí sa trhajú, oslabujú a degenerujú niekoľko násobne rýchlejšie než u normálnych zdravých očí. Pacient tak napriek perfektnej korekcii stráca zrak a nezriedka končí s praktickou slepotou… Niektorí odborníci varujú, že u súčasnej generácie tínedžerov v Ázii bude asi u 10% vo veku 40 rokov trvalo poškodený zrak a títo ľudia budú jednoducho invalidizovaní. To bude mať obrovský dopad na ekonomiku aj spoločnosť. Rovnaký trend sledujeme po celom svete.

Prevenciou je pobyt detí na slnku.

V Singapure sa deti na základných školách povinne učia v parkoch. Už dve hodiny denne majú zásadný preventívny efekt. Evidentný rozdiel je medzi výskytom krátkozrakosti u dedinskej  a mestskej mládeže, čo len potvrdzuje environmentálny faktor.

Ak ste krátkozraký, venujte pozornosť príznakom Myopie u svojich detí. Určitú predispozíciu už získali od vás. Je veľmi pravdepodobné, že pri súčasnom životnom štýle budú mať progresívnu krátkozrakosť, ktorá sa prejaví už v mladšom veku. Preto netreba podceňovať pravidelné očné vyšetrenia. 

Aké sú možné riešenia Myopie? 

Prevencia je najlepší liek – deti by mali tráviť dve hodiny denne v exteriéri, vonku, na ulici, na dvore, záhrade, v prírode.

Ak už Krátkozrakosť vznikne, má sa najprv korigovať nosením očných pomôcok. Predpisujú sa mínusové okuliarové alebo približne od puberty aj kontaktné šošovky. Tie zabezpečia, aby svetelné lúče dopadali priamo na sietnicu, kde sa vytvorí ostrý obraz. 

Ustálenie hodnôt krátkozrakosti nastáva spravidla medzi 18 a 25 rokom života (nízky stupeň je do mínus 3,5 stredný do mínus 7, vysoká krátkozrakosť nad minus7). Niekedy rastie očná guľa celý život a s ňou aj krátkozrakosť – nezriedka až do mínus 20 dioptrií. Kontaktné šošovky na krátkozrakosť sú veľmi častou alternatívou okuliarovej korekcie, pre ktorú sa rozhodnú najmä tí, ktorí neradi nosia okuliare alebo skrátka preferujú menej nápadné šošovky. Kontaktné šošovky na krátkozrakosť určite oceníte ak máte aktívny životný štýl, veľa športujete a okuliare by vám pri týchto činnostiach mohli prekážať alebo dokonca padať. Ich nevýhoda je, že dlhodobé nosenie spôsobuje suchosť očí, degeneratívne zmeny na rohovkách a napokon neznášanlivosť šošoviek. Nehovoriac o riziku infekcie rohovky (pri nesprávnom nosení) takmer vždy spojenej s následkami ako sú jazvy, vrastanie ciev do rohovky.

Chirurgickú liečbu môžeme rozdeliť na dve skupiny. Prvou sú operácie, ktoré majú za úlohu zastaviť, resp. obmedziť narastanie krátkozrakosti spevnením zadnej časti oka – tzv. skleroplastiky. Druhou skupinou sú operácie, ktoré menia refrakčnú silu oka. Dĺžka oka pritom zostáva nezmenená, operáciou sa mení optická lomivosť oka.

Laserová operácia očí naberá na popularite. Vďaka nej dosiahnete nielen okamžitú a spravidla trvalú korekciu myopie, zabudnete na nepraktické okuliare či problémy s nosením kontaktných šošoviek, ale aj ušetríte na ich nákupe. Pritom technologický vývoj posunul túto chirurgiu už takpovediac do ríše Sci-Fi. Špičková technológia ReLEx Smile v rukách skúseného chirurga znamená, že uvidíte len svetielka a bublinky a za pár sekúnd, bez bolesti budú vaše oči navždy zmenené.

To je skúsenosť tisícov pacientov, ktorí vyhľadali profesora a doktora Juhásovcov na očnej klinike Oftum.

.

Daj vedieť svojím priateľom

Jeden komentár na “Krátkozrakosť – príčiny vzniku a možné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*